LEMON BUCKET ORKESTRA: TVÁROU V TVÁR POKUSU O ETNOCÍDU

Dychový orchester Lemon Bucket Orkestra sa pripomenul albumom „Cuckoo“, ktorý vyzdvihuje ľudovú hudbu Ukrajiny a Balkánu v čase, keď svet tragicky stelesnil jeho názov.


Predstavte si gypsy-punkových Gogol Bordello, pridajte divokú balkánsku dychovku, ukrajinské polyfónne ľudové piesne, východoeurópsky klezmer, jazz, rock a vyjde vám z toho kanadská kapela Lemon Bucket Orkestra. Na dosiahnutie požadovaného účinku však počítajte s minimálne pätnástimi členmi – občas aj štyridsiatimi – s obľubou v riadenom chaose. A ak na novom albume „Cuckoo“ hosťuje trubkár Nizo Alimov z macedónskej dychovky Kočani Orkestar, nepochybujte o tom, že na tomto tanečnom večierku chcete byť. Bez ohľadu na to, že z neho vyjdete s polámaným telom.

Odôvodnená prestávka

Sedemročná pauza medzi posledným albumom a novinkou „Cuckoo“ má u Lemon Bucket Orkestra vysvetlenie: Maryčka Marczyk s manželom Markom zároveň vedú elektro-folk noir skupinu Balaklava Blues a kto v roku 2022 videl jej mimoriadne emotívnu protivojnovú multimediálnu show na festivale Colours of Ostrava manželia nemali na zábavu veľa náladu a vlastne ani čas, pretože sa hneď po začiatku ruskej agresie vydali pomáhať ukrajinským vojakom. Niežeby v tom prestali, odviazanie s Lemon Bucket Orkestra berú ale za nutnú a účinnú terapiu. O vojne preto na albume „Cuckoo“ nepadne skoro ani slovo, za to sa preklopilo v oslavu hudobného dedičstva Ukrajiny, zahrňujúcu karpatských Huculy a Tatárov z anektovaného Krymu. A o tom, že sa pri tom navyše neberú veľmi vážne, nás presviedčajú v poriadne uletenom videoklipe.


Zmiešané manželstvo

Zatiaľ čo Maryčka sa narodila na Ukrajine a vyštudovala etnomuzikológiu, Mark pochádza z tretej generácie Ukrajincov žijúcich v kanadskom Toronte a než sa prvýkrát vydal do krajiny svojich predkov, kde neskôr počas Majdanu v roku 2014 spoznal svoju budúcu ženu, o ukrajinskej hudbe veľmi nevedel. S každou návštevou a možnosťou hrať s ľudovými hudobníkmi, jej však prepadal, a keď okolo roku 2010 založil skupinu Lemon Bucket Orkestra, ukrajinské vplyvy jej zvuk výrazne poznamenali. Ocenenie, nominácia na kanadskú hudobnú cenu Juno a nadšenie z koncertov na seba nenechali dlho čakať a skupina dnes patrí k ťahákom nielen kanadských, ale aj svetových festivalov. Album „Cuckoo“ sa od predchádzajúcich líši aj zdôraznením balkánskych dychových tradícií, na punkovej údernosti to však neubralo.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Aron Harris)