LES FRERES TIMAL: TANEČNÁ HUDBA NA LETO

Dvojica Les Frères Timal ponúka ideálnu elektro-tanečnú hudbu na leto. Rytmicky dotiahnutú do maxima, akoby sme aj bez toho nevedeli, že sa hudba z Guadeloupe vždy stránila strhujúcemu tancu. Po vydaní debutového albumu „Sè sa menm“ sa preto producent Leopard Da Vinci a spevák Jean-Marc Ferdinand dočkali prezývky Párty beštie.


Hudbu z Guadeloupe vo svete preslávilo parížske bluesrockové trio Delgres vedené ostrovným rodákom, gitaristom Pascalom Danaëhom, speváčka Malika sprevádzaná skupinou Snarky Puppy alebo beninská speváčka Angelique Kidjo na karibskom albume „Oyaya“. Všetci sa venovali hlavne modernému štýlu zouk, zatiaľ čo gwoka, nikde inde nepočutý súhrn kreolských piesní, tancov a bubnovania, zaradený na kultúrny zoznam UNESCO, sa o pozornosť hlási len v posledných rokoch.

Leopard Da Vinci sa inak volá Cyprien Steck a pochádza zo Štrasburgu, odkiaľ pred covidom utiekol na Guadeloupe. Žiadny plán vraj nemal, až na jediný: veľmi stál o stretnutie s bubeníkom a spevákom Jeanom-Marcom Ferdinandom. Dali reč a počas večera sa dohodli, že štýl gwoka prenesú do sveta elektronickej hudby. A pridajú k nemu zouk a trochu toho tanečného popu.

Veľa sprievodcov opisuje Guadeloupe ako Motýlí ostrov, pretože karibské súostrovie má naozaj tvar motýlích krídiel. Ide o zámorské územie Francúzska, ktoré tam vládne od 17. storočia. Francúzski kolonizátori najprv vyhladili pôvodných indiánskych Karibov a následne tam doviezli otrokov z Afriky. Tí dnes tvoria väčšinu obyvateľov, ktorých identitu reprezentuje gwoka.


Výrazný africký ráz

Gwoka sa spieva na spôsob zvolania a odpovede, sprievod tvoria špecifické drevené bubny a sedem základných rytmov súvisiacich s náladami, slávnosťami a pracovnou činnosťou. Je jedno, akého ste na Guadeloupe vyznania, národnosti alebo farby kože, Gwoka patrí bez rozdielu všetkým a na ostrove znie od rána do večera. Hrá sa pre zábavu, počas duchovných obradov, nezaobídu sa bez neho vyhlásené karnevaly a vyučuje sa na školách. A pretože otrokári túto hudbu v minulosti zakazovali, udržala si silné antikoloniálne a sociálne vyznenie. Posilňuje tiež dôležitosť dnešných politických akcií na ostrove.

Leopard Da Vinci s Jeanom-Marcom Ferdinandom na obale albumu „Sè sa menm“ sebavedome tvrdia, že štýl gwoka nenechajú zaspať v múzeu, a je pravda že v elektro verzii ho zatiaľ veľmi nepoznáme. Les Frères Timal nie sú úplne prvými, ktorí sa k modernizácii odhodlali, no najtanečnejší sú určite. Skrátka ideálny album na leto.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Les Frères Timal)