LOLA MARSH V ČASE GLOBÁLNEJ NEISTOTY

Hlavní členovia izraelskej skupiny Lola Marsh, Yael Shoshanna Cohen a Gil Landau, začali pracovať na novom albume „Shot Shot Cherry“ už počas pandémie. Tvorba hudby počas reštriktívnych opatrení podnietila kapelu experimentovať so svojim charakteristickým indie popovým štýlom.

Obmedzenia zasiahli kapelu Lola Marsh začiatkom roka 2020, krátko po vydaní druhého albumu „Someday Tomorrow Maybe“. V tom čase prebiehalo turné, ktoré stroskotalo na pandémii. Z tohto dôvodu začali rýchlo vznikať nové piesne i spolupráca s externými producentami, ktorá im umožnila dostať spätnú väzbu a otvoriť sa novým nápadom.

Po niekoľkých týždňoch tvorby, v ktorej prevažovali smutné balady, sa kapela rozhodla vykročiť novým smerom. Bola už unavená z náladovosti a smútku a chcela sa viac baviť. Mala chuť nahrať niečo tanečné a skomponovať niečo nové, čo motivovalo vznik titulnej skladby albumu.

Skladba „Shot Shot Cherry“ spája tanečné retro so silným textom

Katarzný text piesne čerpá z pocitu bezmocnosti, ktorý bol vyvolaný pandémiou („Svet sa blíži ku koncu / Tak sa napi a predstieraj“). K skladbe vznikol videoklip pod dohľadom režiséra a architekta menom A.T. Mann. Bol natočený na ním navrhnutej budove, ktorá sa nachádza na Ramonovom medzinárodnom letisku v južnom Izraeli. Lola Marsh tam uvoľňujú svoju energiu v prázdnych halách, na pristávacej dráhe, streche a veži letiska, čím symbolicky dávajú svet znovu do pohybu.

Hudba na novom albume je rôznorodá

Yeal o nových nahrávkach prezradil: „Pre nás je to ako na horskej dráhe. Gil a ja ideme po tom, čo je pre pieseň dobré. Nie je to tak, že by sme mali nejakú tému, ako že všetky piesne budú disko, alebo všetky piesne budú v jednotnom štýle. Jednoducho skladáme, a potom dáme piesni to čo potrebuje. Obaja máme radi albumy, ktoré sú dynamické. Niekedy je príjemné počuť album, ktorý je pocitovo rovnaký. Ale albumy, ktoré sa mi najviac páčia a inšpirujú ma sú albumy, ktoré sa menia a sú naozaj dynamické. Tak ako náš debut bol vzrušujúcim výstrelom do tmy, druhá platňa bola vyvážená medzi tým, čo sme chceli a tým, čo ľudia očakávali. A tretí je prehodnotením doposiaľ všetkého. Možno je to preto, že sme mali čas nechať veciam voľný priebeh a neboli sme pod tlakom. Normálne nonstop koncertujeme a popritom musíme pripravovať nové nahrávky, pretože medzi albumami nemôže byť veľká prestávka. Ale Covid to zmenil a dal mnohým umelcom čas. Nové skladby som pred vydaním nepúšťal veľmi svojim priateľom. Pri prvom albume sme brali všetkých so sebou na spoločnú cestu, tentoraz to bola len naša cesta.“

Veľké prekvapenia sa nekonajú

Napriek vyjadreniam skupiny, nový album hudobne veľmi neprekvapuje. Jeho najväčšou devízou je prejav speváčky Yael, ktorý sa neustále zlepšuje a pôsobí skutočne veľmi dobre. Na albume prevládajú baladické piesne, v ktorých je spev v niektorých prípadoch doplnený len o zvuk španielky, klavíra alebo symfonického podkladu. Silnejšie pôsobia najmä dynamickejšie piesne ako „Going Back“, „Run Run Baby“, alebo pilotný singel „Satellite“. Väčšina skladieb nemá viac ako 3 minúty a mohla by sa páčiť i menej náročnému poslucháčovi. Paradoxne hudba Loli Marsh bežnému hudobnému konzumentovi na Slovensku stále uniká. Uvidíme dokedy!

Róbert Gregor (foto: press Lola Marsh)