LUAR NA LUBRE – KELTSKÍ DRUIDI VYLIEZAJÚ Z HROBOV PRI SVETLÁCH ŠOU

luar na lubreLuar Na Lubre – Torre De Breoghán   ( Warner Music / December 2014 )

Španieli majú tiež svoju keltskú hudobnú scénu. Nie je importovaná, ako by si mohol niekto myslieť. V Španielsku totiž kedysi žili Kelti. Konkrétne v jeho severozápadnej časti – v Galícii. Určité vplyvy zachovanej keltskej tradície sa teda prejavujú aj v pôvodnej hudbe tohto kraja, no národní hudobníci Galície hovoria, že pomenovanie ich hudby „keltská“, je iba reklamný štítok. Priznávajú síce vo svojich skladbách výrazný podiel inšpirácie keltskou hudbou Írska, Škótska a Bretónska, no tvrdia, že hrajú predovšetkým hudbu galícijskú. Galícia bola v stredoveku určitú dobu pod kontrolou Maurov. Je teda pochopiteľné, že na jej hudbu mala vplyv aj arabská kultúra a, samozrejme, zároveň aj kresťanská, trubadúrska. Typický galícijský štýl je ľahko identifikovateľný.

Najuznávanejšou galícijskou kapelou so svetovým renomé je Luar Na Lubre. (Luar – mesačný svit, lubre – čarovný les kúziel keltských druidov, kňazov, veštcov. Napríklad Merlina, posledného druida).Vznikla v roku 1986. Jej skladbu The sound of the wind prevzal do svojho repertoáru Mike Oldfield ( LP Voyager / 1996). Našincovi môžu Luar Na Lubre pripomínať český Čechomor a zrejme oprávnene, sú to už tiež páni v rokoch, seriózni hudobníci. No vždy im záležalo predovšetkým na speve – ženskom. Preto v ich kapele spievali vynikajúce speváčky.

Ich najnovší album Torre De Breoghán  (Veža Breoghán / Herkulova) obsahuje živé, koncertné vystúpenie so symfonickým orchestrom Galície. Bol inšpirovaný históriou mesta A Coruña  v spojitosti so starodávnymi legendami Galície a Írska. Na koncertnej šou sa podieľalo 100 hudobníkov a 50 technických spolupracovníkov.

Miroslav Potoček