Americký spevák a skladateľ M. Ward vyrastal ovplyvnený gospelom a country. Nový album „Supernatural Thing“ mu vyšiel po trojročnej prestávke.
M. Ward (vlastným menom Matthew Stephen Ward) začínal v roku 1992 vo folkrockovom triu Rodriguez. Neskôr sa ako sólista viac zameral na country folk a svoj prvý album „Duet for Guitars #2“ nahral v čase, kedy býval prechodne medzi Chicagom a Západným pobrežím. Album zaujal Howe Gelba z kapely Giant Sand, ktorý ho v roku 2000 vydal na svojom labeli Ow Om Recordings. Platňa mala úspech u nezávislej kritiky.
V roku 2001 nahral M. Ward album „End of Amnesia“, na ktorom rozvinul svoj záujem o rozprávané balady s príchuťou blues. O dva roky neskôr vznikol titul „Transfiguration of Vincent“, ktorý už zaujal širšiu verejnosť. Neskôr mu vyšli albumy „Transistor Radio“ (2005) a „Post-War“ (2006). V roku 2008 spolupracoval na piesni k filmu „The Go-Getter“ s herečkou Zooey Deschanel, s ktorou ako She & Him nahral tiež album pôvodných i prerobených skladieb s názvom „Volume One“.
V roku 2009 sa M. Ward vrátil k svojej sólovej tvorbe a nahral výborný album „Hold Time“, na ktorom sa okrem Deschanel podieľali Jason Lytle zo skupiny Grandaddy a Lucinda Williams.
Album „A Westland Companion“ z roku 2012 vznikol v ôsmich štúdiách a spolupracovalo na ňom osemnásť hudobníkov vrátane Steve Shelleyho zo Sonic Youth, Howe Gelba, Mikea Mogisa z Bright Eyes.
V rokoch 2016-2020 mu vyšli ešte štyri výborné albumy „More Rain“, „What a Wonderful Industry“, „Migration Stories“ a „Think of Spring“.
Vysnívané predstavy
Názov albumu „Supernatural Thing“ vychádza zo spomienok na detstvo a spočíva v tom, že hudba v rádiu sa šíri po rovnakých vlnách ako správy o nadprirodzených veciach. Posielanie a prijímanie správ zo spomienok a snov sa pohybuje na rovnakej, často prerušovanej vlnovej dĺžke.
Ward o novom albume povedal: „Túto novú nahrávku vnímam ako pokračovanie albumu Transistor Radio, ktorý vyšiel pred osemnástimi rokmi. Nová nahrávka je ale lepšia, pretože je stručnejšia, má viac hlasov a viac nálad. Znie tak, ako moje obľúbené rádio.“
Dej titulnej skladby sa odohráva v imaginárnom svete, v ktorom k autorovi prichádza Elvis Presley s posolstvom: „Môžeš ísť kamkoľvek sa ti zachce.“
„Všetky moje piesne sú do istej miery závislé od vysnených predstáv,“ vysvetľuje Ward. „Toto bol skutočný sen, ktorý sa mi sníval o Elvisovi, keď za mnou prišiel a povedal mi to. Neviem, či to súvisí s pandémiou alebo nie.“ Ward v tejto skladbe spieva: „Cítiš, že hranica medzi krásnym a divným je čoraz tenšia.“
Hosťujúci speváci albumu ako First Aid Kit, Shovels & Rope, Scott McMicken, Neko Case, Jim James a ďalší oživujú jeho nahrávky osobitými prekvapeniami. Osem z desiatich skladieb zkomponoval Ward sám, ale na albume sa nachádza tiež nezvyčajná cover verzia piesne Davida Bowieho „I Can’t Give Everything Away“ (pôvodne z albumu „Blackstar“) a koncertná verzia skladby „Story Of An Artist“ od Daniela Johnstona. Pokiaľ holdujute osobitému americkému country folku, tak tento titul nepochybne patrí medzi najzaujímavejšie albumy tohto leta!
NMR (foto: press M. Ward)