MASHROU LEILA – NEBÁŤ SA VLÁDCOM HOVORIŤ PRAVDU DO OČÍ

Libanonská rocková skupina Mashrou Leila vedená gay spevákom Hamadom Sinno si celosvetový obdiv vyslúžila nevídanou odvahou s akou sa v arabskom svete otvorene stavia proti prenasledovaniu komunity LGBT, rasizmu, terorizmu a vojnovému šialenstvu, čo je na Strednom východe považované za akt odporu proti vládcom.

Kompilačný album The Beirut School oslavujúci desiate výročie skupiny máme brať za „ódu na nutnosť bojovať, aj keď vyhliadky na úspech sú stále v nedohľadne“.

Nenájdete dnes na Strednom východe slávnejšiu rockovú skupinu, závidieť Mashrou Leila úspech ale nie je na mieste: tým, že otvára témy v arabskom svete považované za úplné tabu, čelí mnohým zákazom a čo je horšie, s pocitom beznádeje musí sledovať, ako si zlosť vylievajú strážcovia islamských poriadkov na fanúšikoch skupiny. Keď v roku 2017 vystúpila v egyptskej Káhire, ľudí čo v dave mávali dúhovými vlajkami, polícia zatkla, podrobila ponižujúcim výsluchom a niektorí skončili vo väzení. Koncerty v Jordánsku rok predtým ministerstvo vnútra dokonca úplne zrušilo.

„Označili nás za nemorálnu a rúhačskú skupinu, podnecujúcu v ľuďoch revolučné nálady. Do pošty nám vtedy prišlo veľa nenávistných odkazov a hrozieb smrti,“ spomínal gitarista Firas Abou Fakher.

Pokiaľ ide o homosexualitu, v niektorých arabských krajinách vám hrozí aj trest smrti, inde väzenie, pokuty, verejné poníženie a bičovanie. Libanon je považovaný za jeden z najliberálnejších štátov, homosexualitu nepovažuje za trestný čin ani chorobu, čo zďaleka nevylučuje ťažkú diskrimináciu komunity LGBT, o čom svoju orientáciu neskrývajúci spevák Hamad Sinn vie svoje. Napriek tomu vo svojom úsilí – za podpory zostávajúcich členov Mashrou Leila – nepoľavuje a stal sa tak nemenovaným hovorcom LGBT arabského sveta. Nežná balada Shim el Yasmine je o láske dvoch mužov a zároveň je hymnou komunity.

Názov Mashrou Leila prekladáme ako Projekt na jednu noc, nemá to však nič spoločné s tým, na čo hneď ľudia myslia.

Predstavuje odkaz na nočné džemovanie piatich študentov grafického dizajnu Americkej univerzity v Bejrúte na začiatku vzniku skupiny. Napriek Arabskej jari neskrýva západné rockové vzory, pričom znie absolútne originálne a dychtivý Hamadov hlas dodáva arabským štipľavým textom nesmiernu naliehavosť. Od začiatku sa neobávali konfrontácie s politikmi a v skladbe Wa Nueid im napríklad prostredníctvom fanúšikov odkazujú: „Povedzte im, že stále pevne stojíme, stále odolávame“.

Štyri doteraz vydané albumy, nahrávané v amerických alebo európskych štúdiách, uviedla Mashrou Leila na globálnu scénu. The Beirut School zahŕňa staršie, rebríčkami a koncertami preverené skladby plus tri novinky, zložené britským producentom Joe Goddardom zo skupiny Hot Chip.

Singlovou piesňou Cavalry o potrebe hovoriť naďalej vládcom represívnych režimov pravdu do očí, Mashrou Leila zároveň ohlasuje svoje najväčšie európske turné.

Jiří Moravčík (foto: press skupiny)