Mercedes Peón – Deixaas (Alafonte Music 2018)
Keď Mercedes Peón na koncertoch kedysi búšila kameňom do železnej motyky, tak ako to odjakživa robievali pri speve na poli galícijské ženy, nikto nemohol predpokladať, že raz spustí obrie kladivá v lodeniciach prístavu Ferrol a najstaršej galícijskej hudobnej tradícii dá na piatom albume Deixaas industriálny ráz a elektrorockovú energiu.
Ak to neviete, nie je v Galícii zatiaľ nikto podobný, kto by sa tak postupne a s rozvahou zriekol nostalgie a prijal fakt, že autenticita nemusí byť v rozpore s individualistickým vnímaním tradícií. Mnoho rokov zhromažďovala terénne nahrávky a ťažko niekto spochybní jej hlboké ponorenie do galícijského dedičstva, z ktorého vypichla pramatky: panderetas, jačiace ženské speváčky s tamburínami. Mercedes ich má stále na dohľad: používa tie isté vokálne formule a ostré rytmy odvodzuje od ich majstrovstiev.
Tradíciu už ale neprekladá do súčasnosti, vydala sa vlastnou, úplne neošúchanou a vzrušujúcou cestou, vedená osobnými pocitmi a prvýkrát po boku s dvoma modernými panderetas: Monica De Nut a programátorka Ana Fernandez jej pomáhajú doladiť kaleidoskopického ducha albumu, rozrezaného tiež metalovou gitarou, klarinetom s efektmi, abstraktnými samplami a neoklasikou (minimalistická skladba Trás o Muro). Mercedes spieva, jačí, kričí, recituje, rapuje, hrá na gajdy a ovláda svoje elektronické laboratórium, krúti gombíkmi alebo bubnuje.
Okruh tém neprekvapuje: gender, životné prostredie, politika, strata jazykov a identity v globálnom svete. Keď ide o násilie na ženách, ocitá sa Mercedes až na hrane: vo freneticko-psychedelickej Ela Propón prepája poéziu transgender spisovateľa menom Paul B. Preciado s fragmentom mexickej balady La Llorona. V Cabo de Min sa pohráva s myšlienkou príbuznosti reggae s panderetas, v tranzovej MK preberá od galícijskej feministky Marie Reimóndezovej príbeh dievčaťa z Tamilnádu, ktorá v novom škótskom domove zabudla rodný jazyk a do Linguas elementais zahrnula verše indickej poetky Sukirtharani, charakterizujúce Mercedes dneška: “ Chcem hovoriť jazykom, aký ešte nikto nepozná.“
Jiří Moravčík (foto: press Mercedes Peón)