Cenu Mercury Prize získala tento rok britská alternatívno-rocková kapela Wolf Alice za ich druhý album „Visions of a Life“ (2017). Skupina z Londýna tak dostala spolu s cenou, ktorú každoročne udeľujú za najlepší britský alebo írsky album, aj finančnú odmenu 25-tisíc libier (v prepočte 28 220 eur). „Veľa pre mňa znamená, že si to môžem prevziať s mojimi troma najlepšími priateľmi,“ vyjadrila sa počas slávnostného udeľovania frontmanka kapely Ellie Rowsell.
Medzi nominovanými na tohtoročnú Mercury Prize boli okrem Wolf Alice aj Arctic Monkeys (Tranquility Base Hotel & Casino), Everything Everything (A Fever Dream), Everything is Recorded (Everything is Recorded by Richard Russell), Florence and the Machine (High as Hope), Jorja Smith (Lost & Found), King Krule (The Ooz), Lily Allen (No Shame), Nadine Shah (Holiday Destination), Noel Gallagher’s High Flying Birds (Who Built The Moon?), Novelist (Novelist Guy) a Sons of Kemet (Your Queen is a Reptile).
Cenu po prvý raz udelili v roku 1992, keď sa jej víťazom stalo škótske rockové zoskupenie Primal Scream s albumom Screamadelica. Neskôr si ju pripísali na konto napríklad aj Ms. Dynamite, Portishead, Pulp, Suede, Alt-J, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys, Klaxons, James Blake, Young Fathers, Benjamin Clementine, Skepta a Sampha. Ako jediná získala Mercury Prize dva razy PJ Harvey, keď uspela s albumami Stories From The City, Stories From The Sea (2000) a Let England Shake (2011).
Wolf Alice založili v roku 2010 Ellie Rowsell (vokály, gitara) a Joff Oddie (gitara, vokály). V roku 2012 sa k nim pridali Theo Ellis (basgitara) a Joel Amey (bicie, vokály). Ich debutový album My Love Is Cool vyšiel v júni 2015. Obsahuje skladbu Silk, ktorá sa objavila aj v snímke T2 Trainspotting (2016). Spomínaný druhý album Visions of a Life muzikanti uviedli na trh vlani v septembri. Formácia má na svojom konte dve NME Awards či nominácie na Brit Award, Ivor Novello Award či cenu Grammy.
Zdroj článku: Sita (foto: Wolf Alice press)