MILOŠ SPIŠÁK PREDSTAVUJE NOCI A RÁNA

Za projektom Noci a Rána stojí dvojica Miloš Spišák a Daniel Hurtuk. Ich tretí album „Obrazy starého sveta“ je inšpirovaný československou filmovou a televíznou hudbou 60-tych a 70-tych rokov, obzvlášť tvorbou Zdeňka Lišky a Luboša Fišera. 


Miloš Spišák žije v súčasnosti v San Diegu (USA) a viacerí si ho pamätáme ako zakladateľa vydavateľstva Zoon Records a bratislavského Rádia Ragtime. Pri príležitosti vydania nového albumu nám poskytol nasledujúci rozhovor.

Kedy vznikla myšlienka založiť projekt Noci a rána a ako si sa spojil s Danielom Hurtukom s Ali Ibn Rachid?

„S Danielom sa poznáme od základnej školy. Na gymnáziu sme spolu hrali v prešovskej novo-vlnej kapele Domino. Ostatní členovia skupiny sa neskôr pridali k Ľubovi Burgrovi ako Ali Ibn Rachid. Po rokoch sme s Danielom začali spolu tvoriť znovu na diaľku, čo vyústilo do súčasného projektu Noci a Rána.“

Vaša hudba je inšpirovaná alternatívnym rockom typickým najmä pre 80.-te a 90-roky. Viaže vás k tomuto obdobiu stále nostalgia?

„Určite. Tieto roky nás asi najviac hudobne formovali, takže to asi bude počuť na našej hudbe. Pred rokom sme vydali EP zo šiestimi skladbami z 80-tych rokov, tam je inšpirácia jasná. Ja osobne mám rád, vďaka môjmu staršiemu bratovi, hudbu 70-tych rokov. Muzikanti sa vtedy nebáli experimentovať a ich hudba si našla pomerne veľký počet poslucháčov. Nikdy predtým a asi ani potom nebola hudba tak žánrovo pestrá: progresívny rock, jazz fusion, krautrock, funk, punk a samozrejme počiatky elektronickej a ambientnej hudby.“

Na vašich predošlých albumoch sa objavili aj rôzni hostia nielen zo Slovenska. Ako ste sa s nimi skontaktovali?

„Niektorých spevákov sme poznali už predtým, niektorých sme oslovili na diaľku lebo sa nám páčilo, čo robia a hodili sa nám do projektu. Na novom albume máme dve speváčky z Ukrajiny.“

Napriek tomu, že ty žiješ v USA, texty sú prevažne v Slovenčine? Kto ich píše a ako vznikajú?

„Na prvom albume si texty napísali hosťujúce speváčky Blanch, Ewa Sipos a Terezie Sterz. Nový album je prevažne inštrumentálny a použili sme tam krátke úryvky dialógov z filmov a dobovú poéziu.“


Nový album Obrazy starého sveta sa od predošlých odlišuje tým, že je to vlastne zvuková koláž inšpirovaná československou filmovou a televíznou hudbou 60. a 70. rokov, obzvlášť Zdeňka Lišky a Luboše Fišera. Prečo tentoraz takéto hudobné vyjadrenie?

„Začínali sme s kratšími hudobnými nápadmi ktoré boli viac o nálade a emóciách, nemali klasickú pesničkovú štruktúru. S Danielom sme obaja fanúšikmi českej filmovej a televíznej hudby zo 60. a 70. rokov, takže sa to nejako organicky dostalo do našej hudby. Použili sme viacero dobových samplov, čomu sa prispôsobil aj celkový lo-fi zvuk. Zámer bol aby to znelo ako keby to bolo nahrané na starom kazetovom prehrávači.“

V čom spočíva tvoja úloha? Cítiš sa viac ako aranžér, alebo ako hudobník?

„Povedal by som, že som asi aranžér. Fascinuje ma spájanie netradičných rytmov a zvukov – zvuk orchestra z 50. rokov, pouliční hudobníci, synth pop, klasický minimalizmus, tematická hudba… veci ktoré zdanlivo nejdú dokopy. Hrával som na basu, gitaru a klávesy, ale v súčasnosti ma ale viac zaujíma programovanie.“

K starším piesňam vznikol videoklip, v ktorom bola využitá AI. Ako ťa fascinujú nové technológie?

„Fascinujúce bolo pre mňa hlavne prvé obdobie AI generatívneho videa, kedy boli veci nedokonalé, veľa nepredvídateľných AI halucinácií. Tým že sa technológia posunula ku viac konvenčnému videu to pre mňa už trochu stratilo čaro. Nový album sprevádza 40 minútové video, kde sme použili zábery z dobových, dnes už kultových filmov ako napr. Markéta Lazarová, Panna zázračnica, Solaris, Ikarie XB-1 a mnohých ďalších. Takže kompletne iný prístup k vizuálom, v porovnaní s tým čo sme robili predtým s AI.“

Vníma niekto Vašu tvorbu aj v San Diegu a nemali ste ambíciu ju prezentovať aj na živo?

„To by bolo zaujímavé, ale asi ťažko realizovateľné. Nielen preto že sme na rôznych koncoch sveta ale aj kvôli charakteru hudby, ktorá je z väčšej mieri výsledkom experimentovania v štúdiu.“

Čo môžeme od tohto projektu ešte očakávať v budúcnosti?

„Každý z našich doterajších troch albumov je úplne iný. Ak nájdeme niečo nové a inšpiratívne, určite to skúsime zrealizovať.“

Róbert Gregor