Dvojnásobní držitelia Grammy Morgan Heritage vstupujú po tridsiatich rokoch na novú pôdu. Ich album „The Homeland“ je inšpirovaný africkými rytmami a pre reggae atypickými žánrami.
Reggae kapelu Morgan Heritage založilo v roku 1994 v New Yorku päť súrodencov: Peetah, Gramps, Mr Mojo, Una a Lukes. Sú piatimi z tridsiatich detí, ktoré splodil ich otec Denroy Morgan. Denroy sa narodil na Jamajke, no v mladosti sa presťahoval do USA a usadil sa v New Yorku. Sám bol hudobníkom a v sedemdesiatych rokoch úspešne vystupoval s reggae-funkovou skupinou Black Eagles. Svoj hudobný talent odovzdal svojim deťom. Všetky ich povzbudzoval, aby sa tiež venovali hudobnej kariére a Morgan Heritage sa ukázali ako najúspešnejší projekt tejto rodinnej kapely. Súčasnú zostavu tvoria bratia Mr Mojo, Gramps a Peetah.
Stretnutie s ikonou africkej hudby
Album „The Homeland“ je výsledkom dlhého tvorivého procesu, ktorý sa začal v roku 2009 stretnutím so senegalskou hviezdou Youssou N’Dourom. Morgan Heritage s ním spolupracovali na jednej z piesní na jeho albume „Dakar – Kingston“. „Nápad na tento album prišiel pred trinástimi rokmi,“ hovorí Mr Mojo. „V roku 2009 sme nahrali pieseň s Youssou N’Dourom a on nám povedal, že sme pre novú generáciu tým, čím bol Bob Marley pre svoju generáciu v Afrike. Veľa sme cestovali, nadväzovali kontakty, získavali priateľov a objavili sme veľa talentov. A po trinástich rokoch sme tu s týmto albumom.“ Preto je príznačné, že titulnou skladbou albumu je spoločná skladba s Youssou N’Dourom, v ktorej počuť africký štýl mbalax. Zároveň je to dôkaz všestrannosti tejto skupiny.
Domov medzi kontinentmi
„Názov albumu je ódou na našich predkov v Afrike a našich rodičov z Jamajky,“ hovorí Peetah. „Takže keď hovoríme domovina, myslíme tým oboje. Je to naše dedičstvo, naša DNA. Ide nám o zjednotenie, o spojenie africkej a jamajskej hudby.“ Morgan Heritage pri nahrávaní albumu precestovali africký kontinent, pričom si vytvorili základne v Ghane a Keni. V nových nahrávkach spájajú africkú diaspóru na celom svete.
Hviezdy spolu s nováčikmi
Na albume „The Homeland“ sa v piesňach objavujú poprední predstavitelia jamajskej hudby ako Shaggy, Popcaan, Gentleman, hviezdy afrického kontinentu Stonebwoy, Shatta Wale alebo Yossou N’Dur a nováčikovia z Etiópie, USA, Južnej Afriky alebo Ghany. Album ponúka tiež vzácnu jazykovú a hudobnú rozmanitosť: wolof a svahilčina sa stretávajú s jamajským patois. Afrobeaty zo západnej Afriky sa prelínajú so zvukom gitár typickým pre oblasť Konga. Oldschooloví fanúšikovia môžu byť tiež pokojní: Morgan Heritage sa s reggae nerozlúčili navždy, ako ubezpečuje Peetah: „Reggae je naša duša a náš život. My sme reggae. Ale išlo nám o to, ukázať svetu, že sme niečo viac. Chceli sme len, aby nás ľudia vnímali ako umelcov, ktorí nie sú spájaní len s týmto žánrom. A veľmi veľa pre nás znamená byť súčasťou africkej hudby, pretože to je podstata našej DNA. Vieme, že pôvod reggae je v Afrike. Chceli sme si to uctiť a vytvoriť album skutočne ovplyvnený Afrikou, aby sme svetu ukázali, že naša kapela je viac ako reggae.“
Odlúčenie
Členovia Morgan Heritage pochádzajú z rodiny, v ktorej bolo tridsať detí. Preto neprekvapuje, že majú tiež veľa vlastných potomkov. Zakladajúci člen Gramps má napríklad jedenásť detí. Nie je ľahké skĺbiť život hviezdy reggae s úlohou muža rodiny, najmä keď cestujete medzi kontinentmi kvôli projektu, akým je „The Homeland“.
Kapela sa zaoberá osobnými otázkami v piesni „I’ll be There“, v ktorej hosťujú Popcaan a Madé Kuti.
Mr Mojo o nej povedal: „‚Táto pieseň má utešiť. Veľa cestujeme, koncertujeme a niekedy je to ťažké. Nemôžete byť tam, keď vás človek potrebuje v temnej hodine, alebo nemôžete zdieľať nádherné chvíle. Ale kde je vôľa, tam je aj cesta. Takže táto pieseň je ako prísľub: Nech sa stane čokoľvek, nech som akokoľvek ďaleko – vždy tu budem pre teba.“
NMR (foto: press Morgan Heritage)