NA COLOURS OF OSTRAVA ZAHRAJÚ KRONOS QUARTET I JAZZOVÉ HVIEZDY

Tohtoročný festival Colours of Ostrava ponúkne svojim návštevníkom okrem hlavných hviezd ako The Cure alebo Florence + The Machine taktiež výnimočné zážitky z oblasti jazzu alebo súčasnej klasickej hudby. V unikátnom prostredí auly Gong sa predstaví napríklad americký Kronos Quartet, držiteľ Grammy, ktorý vďaka svojmu majstrovstvu a zároveň inovátorstvu patrí k najznámejším sláčikovým kvartetám súčasnosti. Z veľkých jazzových mien príde zázračná japonská klaviristka Hiromi, podmanivý sardinský trubkár Paolo Fresu so svojim “Devil” kvartetom, britský experimentálny saxofonista a klarinetista Shabaka Hutchings s formáciou Sons of Kemet v ojedinelej verzii XL so štyrmi bubeníkmi a nórsky trubkár Mathias Eick, ktorý je známy vrelým lyrickým tónom a spoluprácou s vydavateľstvom ECM.

 Takto skvelo obsadený jazzový žáner sme v histórii Colours of Ostrava ešte nemali – čo meno, to veľká osobnosť, ktorá ponúkne našim návštevníkom neopakovateľné hudobné zážitky. Či už pôjde o Hiromi, ktorej divoká virtuózna hra na klavír je považovaná za “prírodný zázrak”, alebo o nezaraditeľných Sons of Kemet s dvoma bubeníkmi naviac,” uvádza riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Sme taktiež hrdí, že sa po siedmich rokoch do Ostravy vráti Kronos Quartet, tentokrát čisto ako kvartet bez ďalších hudobníkov,” dodáva Zlata Holušová.


Kronos QuartetKronos Quartet, ktorý tvoria huslisti David Harrington a John Sherba, hráč na violu Hank Dutt a violončelistka Sunny Yang, už skoro päťdesiat rokov rúcajú predstavy o tom, že podobné telesá majú hrať klasickú hudbu v oblekoch. Ich členovia prišli s neuveriteľne širokým repertoárom – od modernej klasiky cez experimentálnu avantgardu, minimalizmus, folk a rock až k world music a k vlastnej nadčasovej tvorbe. Spolupracovali s Davidom Bowiem, Laurie Anderson, Björk, Daveom Matthewsom alebo Paulom McCartneym, s Terrym Rileym, Arvo Pärtom, Astorom Piazzollom, Philipom Glassom, Henrykom Góreckým či Stevom Reichom. Nahrávali s hudobníkmi a autormi z Afriky, Blízkeho východu, Indie, Sibíru, Balkánu alebo Mexika a ich hudba sa objavila v mnohých filmových soundtrackoch.


HiromiOslnivé skladateľstvo, virtuózna technika, nenapodobiteľná dynamická hra, do ktorej vášnivo vkladá celé telo, keď pri klavíri doslovne tancuje, rýchlosť a pankáčske účesy – to je jedna z najvýraznejších jazzových klaviristiek súčasnosti Hiromi Uehara. Skladateľka, ktorá s neuveriteľnou ľahkosťou prepája jazz s klasikou, rockom a ďalšími žánrami, odmieta svoju hudbu definovať. Vlastnými albumami dosť šetrí, prednosť dáva spoluprácam s vynikajúcimi hudobníkmi: s Triom Stanleyho Clarka získala Grammy, s Chick Coreom nahrávala aj koncertovala a s basgitaristom Anthony Jacksonom a bubeníkom Simonom Phillipsom tvorí The Trio Project. Medzi nezabudnuteľné zážitky však patria jej sólové vystúpenia, ktoré su v podstate možnosťou sledovať zázrak v priamom prenose.


Paolo FresuSardínskeho trubkára Paola Fresa nahrávajúceho a koncertujúceho v mnohých zostavách obdivujú jazzmani z celého sveta: Dave Douglas, Uri Caine, Carla Bley, John Zorn, Ralph Towner, Dhafer Youssef, Nguyen Lê albo Bill Frisell. Jeho najbližší spoluhráč z posledných rokov – kubánsky klavirista Omar Sosa, ktorý na Colours vystúpil minulý rok – o ňom povedal: “Pre mňa predstavuje hlas Paolovej trúbky zmes Cheta Bakera alebo Milesa Davisa s jemným dotykom Stredomoria. Niekedy je jeho hlas ako malý vtáčik, niekedy ako anjel, ktorý ide unikátnym smerom.” Devil Quartet založil Fresu v roku 2004 a spolu s gitaristom Bebo Ferrom, kontrabasistom Paolinom Dalla Portom a bubeníkom Stefanom Bagnolim sa prepracovali k čisto akustickému, doslovne až k magickému zvuku, s ktorým oslňujú po celom svete.


Sons Of KemetShabaka Hutchings a jeho Sons of Kermet patria k vrcholovým veľvyslancom britskej jazzovej rebélie. S hráčom na tubu Theonom Crossom a dvoma bubeníkmi (Tom Skinner a Eddie Hickse) spájajú jazz, v experimentálnych kombináciach s hip hopom, grime, punkom, afrobeatom, dubom, africkou diasporou, karibským calypso, ska aj karnevalmi. Na Colours sa predstaví v ojedinelej XL verzii – s dvoma bubeníkmi naviac. Hutchings hral so Sun Ra Orchestra, hviezdou ethio-jazzu Malatom Astatkom, búril sa v Melt Yourself Down a v roku 2016 bol prvýkrát nominovaný na Mercury Prize. Tretí album Sons of Kemet pomenovaný Your Queen Is a Reptile a nominovaný na Mercury Prize, sa podľa magazínu Wire stal najlepšou nahrávkou roku 2018 a vôbec jedným zo zásadných albumov posledných rokov.


Mathias EickŠtyridsaťročný nórsky trubkár Mathias Eick je považovaný za jazzový zázrak, skladateľa otvoreného viacerým vplyvom, zároveň v severskom jazze jasne rozpoznateľného pre svoje atmosferické a melancholické melódie. Od samého začiatku získal dôveru producenta Manfreda Eichera z vydavateľstva ECM, aj keď sa Eickove dlhoročné pôsobenie v skupine Jaga Jazzist alebo hosťovanie pri psychedelických post-rockeroch Motorpsycho s estetikou ECM obchádzalo. Do nej sa vložil v nahrávkach Jacoba Younga, Iro Haarla alebo bubeníka Manua Katchého. Spolupracoval aj s Chick Coreom či Patom Methenym. Album Ravensburg, na ktorom prvýkrát v kariére spieva, pomenoval po rodisku svojej babičky a inšpiráciou sa mu stala rodina, deti a priatelia. Na Colours ho bude sprevádzať výnimočná kapela: basgitarista Audun Erlien, bubeník Torstein Lofthus, klavirista Andear Ulvo a huslista Håkon Aase.


Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine, Rag’n’Bone Man, Mogwai, Mariza, Shaka Ponk, Xavier Rudd, Tom Walker, Lewis Capaldi a Gang of Youths. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov – pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity.

Zdenko Hanout + NMR (foto: WojciechWandzel, Roberto Cifarelli, press)