Kilombo Pinchadiscos – Gipsy Punk Not Dead Mixtape (2015)
O tom, že v posledných rokoch hrajú najlepší punk cigánske kapely, vedia hudobní znalci snáď všade na svete.
Cigáni totiž neprešľapujú na jednom mieste a neomieľajú punk rock podľa vzoru roka 1977. Naopak, rozvíjajú ho do netušených podôb, dávajú mu novú tvár, neraz folklórnu, podľa toho v ktorej krajine žijú. Samozrejme, to by neboli Cigáni, keby to robili bez explózie nefalšovaného temperamentu. Navyše, nechýba im humor a svojrázny myšlienkový svet. Nával rozličných cigánskych kapiel, „punkpových i nepunkových“ trvá vyše dvadsať rokov. Ovplyvnili hudbu sveta viac ako sa na prvý pohľad zdá – pomaly, nenápadne, bez reklamy, bez protekcie. (Kde by ju zobrali, však?). Museli sa spoľahnúť na vlastné sily, talent a tvrdú muzikantskú „makačku“.
Gipsy punk nehrajú iba cigánske skupiny, ale aj čistokrvní gadžovia.
Mnohé kapely world music ho pridávajú do svojho repertoáru prinajmenšom jednorázovo, ako chuťovku. Je pomiešaný s revolučným virvarom world music, pôsobí živo, rezko, burcujúco. Popri najväčších cigánskych „vypaľovčkách“ sa zachvieva aj neotrasiteľný piedestál na ktorom stoja Sex Pistols. Kompilačný album španielskeho dídžeja Kilomba (Zakarias Maguilicudi) ponúka krátky prehľad cigánskeho punku z tvorby všeobecne známych kapiel (Gogol Bordello, Emir Kusturica And The No Smoking Orchestra), alebo známych v rozpätí hraníc world music (Kultur Shock, RotFront ) i málo známych, no zaujímavých (Leningrad, Russkaja, Golem, Simja Dujov).
Zaostrite zrak na videoklip Gogol Bordello. Na mape za hlavou Eugena Hütza sa objaví aj Bratislava. Nezabudol na ňu, veď koncertoval s Gogol Bordello aj v Bratislave i v Trenčíne na festivale Pohoda (2006).
Miroslav Potoček (foto: press Rotfront)