NANCY VIEIRA A JEJ NOVÝ ALBUM ČISTEJ KRÁSY

Nancy VieraNancy Vieira – Manhã Florida (Lusafrica, 2018)

Speváčke Nancy Vieira vyšiel nový album Manhã Florida. To znamená, že zo všednosti na chvíľu ubzikneme na …  Nie na Floridu, ako by bolo podľa jeho názvu logické očakávať, ale na Kapverdské ostrovy.

Úspech hudby z Kapverdských ostrovov v bol v ére „nineties“ prekvapením. Dovtedy bola pre svet úplne neznáma, preto málokto očakával, že by na týchto chudobných ostrovoch, počtom obyvateľov desaťkrát menších ako Slovensko, mohla vôbec nejaká akceptovateľná hudba existovať, navyše ešte aj originálna, kultivovaná a v požehnanom množstve. Veď Kapverdy boli pôvodne neobývané. V roku 1496 sa oficiálne stali portugalskou kolóniou. Dnes na nich žijú prevažne mulati, doma nazývaní kreoli (krioulu), čiže kríženci afrických černochov a Európanov, predovšetkým portugalských. A podľa toho znie aj ich jazyk – kreolský (kabuverdianu) a aj ich hudba. Vždy som mal z nej pocit, že je portugalsko-africká. V kapverdskom hudobnom štýle morna cítim clivé portugalské fado.

V roku 1992 mornu preslávil úspech albumu Miss Perfumado, ktorý nahrala dnes už zosnulá, legendárna Cesária Évora. Na letisku v jej rodnom meste Mindelo, nazvanom letisko Cesária Évora, postavili jej sochu. Festivalu Pohoda by sme mali byť vďační za to, že sme ju v roku 2004 mohli vidieť naživo na Slovensku.

Nancy VieraMalé Kapverdy však nemohli donekonečna chrliť záľahu nových veľkých talentov, akými boli Cesária Évora, Teofilo Chantre, Mariana Ramos, Tito Paris, skupina Simentera, Boy Gé Mendes, Fantcha, Buika, Maria Alice, Bau, Herminia, Bana, Mayra Andrade, Lura, Bonga, Sara Tavares, Dulce Matias, Ana Firmino, ktoré sme kedysi postupne uvádzali v rôznych špecializovaných reláciách na vlnách niektorých slovenských rozhlasových staníc.

Kapverdské hudobné štýly morna, funana, coladeira priťahovali zväčša vzdelaných ľudí. Hlavní predstavitelia morny sú ponímaní podobne ako hudobníci undergroundu alebo alternatívnej hudby – napriek tomu, že ich piesne nikdy neboli dotknuté agresivitou, hrubosťou, vulgárnosťou. Spĺňajú predstavy o klasickej čistej kráse.

Teraz tento osobitý druh krásy udržuje naďalej pri živote najnovší, v poradí piaty štúdiový album speváčky Nancy Vieira, s názvom Manhã Florida (Floridské ráno). Nancy sa narodila v Guinea-Bissau, no jej rodičia majú kapverdský pôvod. Žije v Portugalsku. Celú svoju umeleckú dráhu zasvätila kapverdskej hudbe. Dnes je všeobecne pokladaná za jednu z jej najlepších predstaviteliek. Album začína piesňou Mi Amor Sem Bo v štýle morna. Poslucháčovi otvára iné hudobné obzory, aké nám dáva spoznať väčšina slovenských rozhlasových a televíznych staníc – clivý spev, dojímavý výraz, lahodný zvuk cavaquinha a akustických gitár, pomalý, hojdavý tanečný rytmus, exotický, v našich končinách neslýchaný. Ešte väčšou nádherou je duet Les lendemains de Carnaval (Zajtrajšky karnevalu), ktorý Nancy spieva s francúzskou speváčkou, „etnomuzikologičkou“  Raphaële Lannadère. Jeho autorom je kapverdský spevák, gitarista a skladateľ Teofilo Chantre, ktorý album  Manhã Florida produkoval. A prečo taký názov albumu? Manhã Florida? Na Floride žije takmer 3000 „Kapverdčanov“. Na Kapverdoch je pre mnohých sen Florida a na Floride zase pre mnohých Kapverdy.

Na špičkových kapverdských hudobníkoch je sympatické, že sa nehrajú na celebrity, sú autentickí, nevyumelkovaní. V priamom televíznom prenose predvedú počas diskusnej relácie svoje umenie naživo, akusticky, s úplnou samozrejmosťou.

Miroslav Potoček (foto: archív)