Najnovší album „Gente“ speváčky Nancy Vieira vyzdvihuje jej zvučný hlas, ktorým rozpráva príbehy o živote na Kapverdských ostrovoch, o jeho snoch, bolestiach a radostiach.
Úspech hudby z Kapverdských ostrovov v bol v ére „nineties“ prekvapením. Dovtedy bola pre svet úplne neznáma, preto málokto očakával, že by na týchto chudobných ostrovoch, počtom obyvateľov desaťkrát menších ako Slovensko, mohla vôbec nejaká akceptovateľná hudba existovať, navyše ešte aj originálna, kultivovaná a v požehnanom množstve. Veď Kapverdy boli pôvodne neobývané. V roku 1496 sa oficiálne stali portugalskou kolóniou.
Dnes na nich žijú prevažne mulati, doma nazývaní kreoli (krioulu), čiže kríženci afrických černochov a Európanov, predovšetkým portugalských. A podľa toho znie aj ich jazyk – kreolský (kabuverdianu) a aj ich hudba. Vždy z nej išiel pocit, že je portugalsko-africká. V kapverdskom hudobnom štýle morna cítiť clivé portugalské fado.
Bohatá hudobná scéna
V roku 1992 mornu preslávil úspech albumu „Miss Perfumado“, ktorý nahrala dnes už zosnulá, legendárna Cesária Évora. Na letisku v jej rodnom meste Mindelo, nazvanom letisko Cesária Évora, postavili jej sochu. Festivalu Pohoda by sme mali byť vďační za to, že sme ju v roku 2004 mohli vidieť naživo na Slovensku.
Malé Kapverdy však nemohli donekonečna chrliť záľahu nových veľkých talentov, akými boli Cesária Évora, Teofilo Chantre, Mariana Ramos, Tito Paris, skupina Simentera, Boy Gé Mendes, Fantcha, Buika, Maria Alice, Bau, Herminia, Bana, Mayra Andrade, Lura, Bonga, Sara Tavares, Dulce Matias, Ana Firmino, ktoré sme kedysi postupne uvádzali v rôznych špecializovaných reláciách na vlnách niektorých slovenských rozhlasových staníc.
Čistá krása
Kapverdské hudobné štýly morna, funana, coladeira priťahovali zväčša vzdelaných ľudí. Hlavní predstavitelia morny sú ponímaní podobne ako hudobníci undergroundu alebo alternatívnej hudby – napriek tomu, že ich piesne nikdy neboli dotknuté agresivitou, hrubosťou, vulgárnosťou. Spĺňajú predstavy o klasickej čistej kráse.
„Morna je milovaná a rešpektovaná na Kapverdských ostrovoch aj mimo nich. To sa vyhlásením nezmení, ale pribudne zodpovednosť za jej zachovanie. Je to jeden z hlavných záväzkov krajiny voči Unesco a hlavne voči našej tradícii,“ povedala Nancy Vieira.
Prepracované dielo
Nancy Vieira sa narodila v Bissau, vyrastala na kapverdskom ostrove Boa Vista a žila v Santiagu a São Vicente. Napokon zakotvila v Lisabone, meste presiaknutom fado, popom a inými tradíciami, kde sa pripojila k miestnej hudobnej scéne.
Nový album „Gente“ stelesňuje umelecký pokrok oproti predchádzajúcemu albumu „Manhã Florida“ z roku 2018. Je to starostlivo prepracované dielo, ktoré prinieslo plody plánovania a umeleckého skúmania. Každá skladba je svedectvom speváčkiných stretnutí, príbehov a myšlienok, pretkaných ľudskosťou.
Nové nahrávky vznikli v historickom lisabonskom štúdiu Namouche a v štúdiu peruánskeho hudobníka Jorgeho Cervantesa. Prednosťou je množstvo hostí, ktorí prispeli k ich pestrému zvuku. Od rytmickej zručnosti perkusionistu Iuriho Oliveiru až po melodické príspevky medzinárodných hudobníkov ako Mário Lúcio, Vaiss Dias, Olmo Marin, Luciano Maia, Gustavo Nunes a Denys Stetsenko, dodáva každý umelec speváčkinej vízii jedinečnú príchuť.
Na albume sú zručne prepojené tradičné kapverdské štýly s modernými vplyvmi, čim vznikla hudba, ktorá prekračuje hranice. Odrážajú sa v nej rozmanité skúsenosti, ktoré formovali speváčkinu identitu, od kľukatých ulíc Lisabonu až po živé rytmy Afriky a sviežu hudbu Brazílie.
NMR (foto: press Nancy Vieira)