North Sea Radio Orchestra – Dronne (The Household Mark / 2016)
Škoda, že hudba anglickej skupiny North Sea Radio Orchestra (NSRO) nie je prezentovaná vo vysielaniach slovenských rozhlasových staníc. Páčila by sa mnohým. Pretože i keď patrí do kategórie na pomedzí hudby alternatívnej a vážnej, (čiže tzv. náročnej) niektoré skladby, ako napríklad „Alsace Lorraine“ z jej najnovšieho albumu Dronne, sú tým najpríjemnejším spôsobom „beautiful“. Pamätníkom éry britskej nezávislej scény „eighties“ pravdepodobne táto skladba výrazne pripomenie duo Shelleyan Orphan, pamätníkom slávnych medzníkov art rocku zase skladby Yes, Genesis – tie pomalšie, rozjímavejšie. A poslucháčom klasickej vážnej hudby britského hudobného skladateľa Benjamina Brittena.
Žiadny div, umelecký šéf NSRO, skladateľ, aranžér, gitarista a spevák Craig Fortnam (spolupracoval s Robertom Wyattom), vedie svoju skupinu (neraz nemálo vzdialenú od orchestra) spolu so svojou manželkou, speváčkou Sharron Fortnam do sveta gracióznej komornej hudby, podmaľúvanej gitarami, organom, klavírom, syntetizátormi, husľami, čelom, klarinetom, hobojom. Craigova estetická idea zabezpečuje, že vám od neho nehrozí hudba á la útok bombardérov, zavŕšený výbuchom atómovej bomby vo vašej izbe. „Zložím hudbu bez bubnov, nie hlasnú a budem hrať na miestach, kde ľudia budú sedieť a nebudú sa rozprávať .“ (Craig). Takže NSRO odbočili na prazvláštnu bočnú cestu po ktorej kráčali tvorcovia osobitého hudobného sveta, akými boli Nick Drake, High Llamas, Virgínia Astley.
Od roku 2006 nahrali štyri albumy. Ten najnovší, Dronne, ktorý im vyšiel po päťročnej pauze, by snáď bolo možné s prižmúrením oka zatriediť do kategórie nazývanej „progressive chamber-folk“. Spája klasickú vážnu hudbu s folkom. Je harmonicky krásna, no nie pompézna. Obsahuje 9 skladieb, inštrumentálnych i vokálno-inštrumentálnych. Občas v nich zaznie i fagot, vibrafón, zvonkohra. Štyri z nich mimoriadne vynikajú: Alsace Lorraine, Vishnu Schist, Queen Of All The Day And Night, Dinosaurus Rex Part 1.
Miroslav Potoček