MYSTERY JETS – CURVE OF THE EARTH (EMI 2016)
Kapela Mystery Jets je z Londýna a na hudobnej scéne nie je nováčikom. Napokon, jej členovia, ako to už býva, sa spoznali v tínedžerských rokoch. Neskôr menili obsadenie svojej kapely a trochu nezvyčajne, a možno i úsmevne, môže pôsobiť, že do „mládežníckeho“ muzicírovania sa nebáli prizvať otca jedného z jej členov. Volá sa Henry Harrison a v minulosti hral na basovej gitare. Momentálne nepôsobí „na plný úväzok“ v kapele, je trochu v úzadí, ale na novom albume má svoju účasť v podobe niekoľkých textov, hre na klávesových nástrojoch a gitare. Nie je v kapele jediný, kto časom zmenil hudobný nástroj, na ktorom hrá. Okrem neho zostavu tvorí spevák, gitarista a „klávesák“ v jednej osobe, Blaine Harrison (ten začínal ako bubeník), William Rees (gitara, spev), Kapil Trivedi (bicie), Peter Cochrane (basgitara), Matt Park („pedal steel“ gitara) a Jack Flanagan (basgitara).
Milá príhoda hovorí, že kapela mala pôvodne názov Misery Jets, podľa novinového titulku, no Blaine, píšuc tento názov na svoje bicie, sa pomýlil. Z Misery Jets sa teda nevdojak premenovali na dnešných Mystery Jets . Inšpirácie pobrali od Pink Floyd (spolu s hudobníkmi ako Dan Treacy z Television Personalities, vystúpili napríklad aj na koncerte na počesť Syda Barreta, zakladateľa tejto kapely), Hall and Oates, ale i Jimiho Hendrixa a Davida Bowieho. V roku 2006 nahrali svoj debut Making Dens, po ktorom nasledovali albumy Zootime (2007, ten vyšiel len v USA), Twenty One (2008), Serotonin (2010) a Radlands (2012).
V poradí ich šiesty album Curve of the Earth vyšiel v januári tohto roku. V rozsahu deviatich skladieb sa na prvé počutie tvári nenápadne, no skrýva v sebe kvalitný kus muziky, vychádzajúci z gitarových indie základov, ktoré sa na predošlých albumoch miestami približovali k psychedélii, inokedy k post-punku, teraz sú v popredí predovšetkým jemnejšie znejúce aranžmány. Základ je pesničkársky, melódie sú originálne, čo by od typickej indie kapely asi málokto očakával. Skladba Bubblegum sa postupne pekne rozbehne, viackrát zmení tempo a je z nej sympaticky svieža „gitarovka“ s nápadom. Taken by the Tide je zasa príjemne melancholická, „posmutnelá“, no tiež chytľavá, miestami spevom i rytmom evokujúca pieseň Funeral od kapely Band of Horses.
Z albumu Curve of the Earth si v dnešnej relácii 120 minút s hudbou zahráme niekoľko ukážok o ktorých sa pomerne ťažko píše, pretože sú možno až príliš subtílne, treba sa do nich zahĺbiť a dať im čas, no ak tak urobíte, potešia vás. Mystery Jets sa za svoj šiesty album hanbiť rozhodne nemusia, otázkou je, či krehkosť (či priam „ospalosť“) nových skladieb nebude na úkor ich úspechu u poslucháčov.
Matej Lauko