NOVÍ THESE NEW PURITANS – TANCE PO SEDIAČKY NAŽIVO

these new puritantsTHESE NEW PURITANS – EXPANDED  (Enfectious Music. Ltd 2014)

Anglickú skupinu These New Puritans, ktorú vedie spevák, skladateľ, aranžér, basgitarista Jack Barnett, prirovnávali niektorí publicisti k Talk Talk.  Barnett však hovorí aj o iných vplyvoch na tvorbu jeho skupiny. Napríklad, čo je interesantné, hovoril o tom, že na neho mala vplyv i hudba Melanézie, čiže hudba Austronézanov z hĺbky Oceánie. Konkrétne z terénnych nahrávok Davida Fanshawa na albume Spirit Of Micronesia, ktorý bol hitom na scéne world music v minulom tisícročí, konkrétne v roku 1995. To nemusí byť exotizmus z módy.

Z najnovšieho koncertného albumu These New Puritans – Expanded to tak totiž nevyznieva. Súvislosť s hudbou Melanézie treba u nich hľadať v tradičných melanézskych tancoch v polohe sediacej. Nie sú to doslova tance, skôr piesne, niekedy rytmické, pri ktorých sa sedí a pohybujete s rytmami hornou časťou tela. Podstatou je teda melanézsky spôsob reagovania na hudbu, nie samotná melanézska hudba.  I keď, majestátne znejúce dychové nástroje v orchestri chvíľami pripomínajú melanézske ozveny píšťal, fláut, rúr.  Rytmy však nie sú silnou stránkou týchto najnovších Puritánov. Tie sú totiž celkom bežné. Štýl jasne hovorí, že je pospletaný i z vplyvov skladieb Depeche Mode, Coil. Poslucháč sa nevdojak prenesie o 25 – 30 rokov do anglickej minulosti. A možno ešte ďalej, pretože nad tým všetkým občas hrmí mohutný zvuk art-rocku, takže sa ocitne až kdesi poblíž Genesis. Napokon, „možno“ lepšie, ako samotní Puritáni, vyznieva 35 členný orchester  a ešte mu dodáva tajomnosť aj mužský spevácky zbor.

Mimochodom, veľmi dobrý. Album obsahuje 13 skladieb. Pôsobia trošku ponuro. V niektorých pasážach zádumčivo. Občas miestami evokujú aj Scotta Walkera. Hosťom pri nahrávaní bola portugalská speváčka Elisa Rodrigues, ktorá, zdá sa, sa už pomaly stáva členkou skupiny, pretože v nej pôsobí dlhšiu dobu .

Matej Lauko + Miroslav Potoček