NOVÝ ADRIÁN JUÁREZ – ROZPRÁVKOVÁ FOLKTRONICA Z POSTELE

adrian juarezADRIÁN JUÁREZ – ARAUCARIAS  (CAMINAR DE ELEFANTE DISCOS  2014) 

Jediným mínusom tohto mladého pesničkára z La Plata, hlavného mesta argentínskej provincie Buenos Aires,  je hlas. Nepatrí k takzvaným veľkým. Jeho štýl spevu nazývam „ zadýchaný“. Ale je príjemný. Adrián Juárez má však svoje pozitíva – pekné pesničky. A prezývky vzbudzujúce rešpekt – „dieťa indies“, alebo „Moscas Nekrassov“. (Pod touto druhou prezývkou, ktorá sa stala aj jeho pseudonymom, nahral tri EP). Je zložený z názvov dvoch divadelných hier, ktoré napísal Jean-Paul Sartre (1905–1980), francúzsky filozof, dramatik a románopisec, ktorý celý život bojoval za lepší svet a odmietol prijať Nobelovu cenu za literatúru. Las Moscas – Muchy (1943) je alegorická hra s protifašistickou tematikou.

Nekrassov (1955) je sociálna satira v ktorej sa Sartre vysmieva politickým a novinárskym kruhom. Adrian priznáva, že spočiatku bol silno ovplyvnený Sartrovým existencionalizmom. Ponúkal svoju hudbu zadarmo, chcel byť nezávislý. Nenávidel machinácie hudobného priemyslu. Odmietal vplyvy, ktoré pokladal za nežiaduce. Ponechával voľný priebeh neriadenému toku myšlienok. Založil vlastný label – Netlabel Frigid. Nahrával aj v Španielsku (label Ruidemos), ktoré pokladá sa svoj druhý domov. Sedem rokov študoval hru na klavíri a akýchkoľvek hudobných nástrojoch, ktoré mal na dosah. Preto má dnes vo svojej zbierke rozmanité nástroje, akustické ( marimbu, xylofón, flauty, ukulele, gitary) i elektronické. A samozrejme PC. To mu umožňuje komponovať a nahrávať v „demo“ pomeroch hudbu priamo doma v posteli. Čo aj patrične využíva. Takže jeho piesne trošku pripomínajú sound jedného zo zakladateľov hudobného štýlu folktronica (aj laptop folku) – Škóta Momusa.

Zjednodušene by ho však bolo možné opísať ako indie pop s prímesami folku, etnickej a elektronickej hudby. „Aj keď začnem niečo tvoriť s pomocou melódie, sústreďujem sa hlavne na zvukové zafarbenie. Z toho sa skladá 70% mojej práce na hudbe. Veľa ľudí dnes hovorí, že všetko už bolo vytvorené a jediné, čo môžeme urobiť je recyklovať. Je to priam koncept tejto doby“– hovorí Adrian. Adrian je dnes miláčikom hudobných kritikov, držiteľom niekoľkých ocenení. Koncertuje predovšetkým v kultúrnych inštitúciách Južnej Ameriky. Jeho najnovší album Araucarias (druh stromov predávaný aj v našich záhradníctvach) je hudobnou rozprávkou o džungli. Začína ránom, pokračuje dňom, večerom, končí nocou plnou strašidelných zvukov. V internetovom vydaní obsahuje 10 piesní, fyzickom 11. Všetky majú vyrovnanú umeleckú úroveň. Je inšpirovaný aj africkou hudbou Senegalu, Zimbabwe a Sierra Leone. Zároveň nás nepriamo nabáda, aby sme si pre naše vlastné potešenie z hudby začali všímať aj Južnú Ameriku, obzvlášť novú vlnu indie popu z Argentíny.

Miroslav Potoček