NOVÝ ALBUM SKUPINY COLDPLAY PONÚKA NIEKOĽKO PREKVAPIVÝCH MOMENTOV

Novinku „Everyday Life“ pojalo kvarteto Coldplay veľkoryso. Šestnásť pesničiek je rozdelených na dve časti a kapela v súvislosti s platňou hovorí o dvojalbume.

A nahrávka je v mnohom iná. „Vnímame to ako koniec nejakej etapy. Je možné, že sa jedného dňa vrátime, ale teraz to musím brať ako poslednú vec, ktorú robíme. Inak by sme neboli schopní do toho dať všetko,“ vyhlásil spevák Chris Martin v súvislosti s predchádzajúcim albumom „A Head Full Of Dreams“, ktorý v roku 2014 prirovnal k poslednej knihe zo série o Harry Potterovi. Vyvolal tým búrlivé špekulácie o možnom konci kapely. Správu o chystanej novinke tak priaznivci prijali so značnou úľavou.

Na Everyday Life sú to iní Coldplay, než akých ich poznáme.

„Je to vzrušujúci nový začiatok, odvážny spôsob, ako začať druhú kapitolu!“ Napísal hudobný mesačník Q. Kapela sa vydala na ďalší prieskum a nejde len o experimentovanie so zvukom a laškovanie s hudbou z blízkeho východu a Afriky. Sú tu aj nové emócie. Svet sa prudko mení a Coldplay s ním. Najlepšou pozvánkou k počúvaniu albumu sú úvodné single „Orphans“ a „Arabesque“. Zreteľne vymedzujú priestor, na ktorom sa kapela chce pohybovať. „Album ponúka niekoľko hudobných odbočiek, pohromade ho držia priamočiare texty a Martinov dar pre melódie,“ myslí si britský Telegraph v recenzii, ktorú uzatvára plným bodovým ohodnotením.

Netradične poňali Coldplay aj propagáciu albumu. Či už ide o celkový imidž, ktorý vychádza z archívnej rodinnej fotografie gitaristu menom Jonny Buckland z roku 1919. Tajomné billboardy, obrázky v antikvariátoch, listy rozosielané náhodným fanúšikom, zverejňovanie tlačených inzerátov v obskúrnych miestnych novinách, alebo koncert v Jordánsku rozdelený rovnako ako album na časti „Sunrise“ a „Sunset“, naživo prenášaný na YouTube.

S novým albumom nepôjdu na turné, chcú znížiť uhlíkovú stopu.

Coldplay sa rozhodli, že k novému dvojalbumu neabsolvujú koncertnú šnúru. Ako vysvetlil v rozhovore pre britskú BBC spevák a líder kapely, hudobníci sa takto rozhodli preto, že chcú znížiť svoju uhlíkovú stopu a minimalizovať aj ďalšie negatívne dopady na životné prostredie, ktoré sú s veľkými turné známych interpretov spojené. „Nepôjdeme k tomuto albumu na turné. Berieme si rok alebo dva na rozmýšľanie o tom, ako by naše chodenie po turné mohlo byť trvalo udržateľné,“ povedal spevák.

Počas posledného turné, ktoré Coldplay absolvovali v rokoch 2016 a 2017, odohrala kapela 122 koncertov na piatich kontinentoch. Ako uvádza BBC, takéto veľké turné negatívne ovplyvňuje životné prostredie najmä vďaka neustálemu lietaniu kapely a celého jej štábu. Druhú najväčšiu uhlíkovú stopu vytvára cestovanie samotných fanúšikov na miesta koncertov.

„Samozrejme, najvážnejšia vec je lietanie. Ale naším snom je napríklad aj to, že by sme mali koncert bez použitia jediného kúska plastu a elektrina by mohla pochádzať prevažne zo solárnej energie,“ povedal spevák Coldplay.

Namiesto tradičného dlhého turné ohlásili Coldplay len dva koncerty v jordánskom Ammáne.

Libor Lisý, SITA a NMR (foto: press Coldplay)