ORKESTA MENDOZA – POHRANIČNÁ HUDBA BEZ HRANÍC

Orkesta Mendoza - Curandero (Glitterbeat Records, 2020)

Sergio Mendoza (dlhoročný člen Calexico) vyrástol na oboch stranách americko-mexickej hranice. Na treťom albume Curandero skupiny Orkesta Mendoza zúročil všetky svoje skúsenosti.

Miešanie rockovej hudby, typickej pre šesťdesiate roky, s tradičnými latinsko-americkými hudobnými štýlmi, je istým spôsobom experiment. V hudbe kapely Orkesta Mendoza počuť štýly ako boogaloo, kumbia, ranchero a rock’n’roll. Album Curandero je druhým titulom skupiny, ktorý vychádza na značke Glitterbeat Records.

„Album sme nahrali tak rýchlo, že celkový výsledok sme dosiahli pomerne ľahko. Išli sme do toho bez veľkého premýšľania a plánovania,“ vysvetľuje Sergio Mendoza.

Po oceňovanom albume Vamos A Guarachar! z roku 2016 mala skupina istý čas prestávku. V roku 2018 začala pracovať na nových piesňach, ktoré zostali nedokončené. Tvorivú prestávku vyplnili niekoľkými piesňami, ktoré vyšli na La Caminadora EP.

„Boli sme na koncertom turné a do štúdia sme sa vrátili v auguste 2019. V tom čase sme rýchlo dokončili všetky nové piesne. Rýchly sled udalostí zapríčinil, že sme neboli takí vážni a že niektoré skladby sú veľmi hravé. Z každej noty cítiť radosť. Text piesne Boogaloo Arizona je v angličtine, španielčine i v tzv. spanglish. Joe Cuba zmiešal latinské rytmy, soul a r&b a vytvoril niečo nové. Časť piesne v štýle r&b bola pre mňa skutočným referenčným bodom. Držali sme sa rytmu, ktorý bol zrejmý z perkusií a tlieskania,“ spomína Mendoza.

Sergio Mendoza sa narodil v arizonskom meste Nogales, vyrastal ale v mexickom meste Sonora. Hudba do jeho života vstúpila až potom, keď sa ako malé dieťa presťahoval späť do USA. Rôzne štýly v jeho mysli sa nevyhnutne miešali a formovali jeho hudobný vkus.

Mendoza o tom hovorí: „Áno, určite som bol rockovým fanúšikom, ale v mojej hudbe počuť mexickú i juhoamerickú hudbu. V mojej hlave Orkesta Mendoza určite ostala rockovou skupinou.“

Táto hlboká láska k rocku prechádza časom aj priestorom. Chytľavá pieseň Eres Oficial je inšpirovaná päťdesiatymi rokmi dvadsiateho storočia a evokuje ducha gitarových akordov Buddy Hollyho.

Veľa piesní na albume Curandero má retro zvuk, čo môže byť prijateľnejšie pre rádiové vysielanie.

Je to počuteľné najmä v skladbách ako Head Above Water a Little Space, ktoré dýchajú bezprostrednosťou a rôznorodosťou. Znejú tak, akoby ste ich počúvali na starom AM rádiu.

O ďalších nahrávkach Mendoza hovorí: „Pieseň With Head Above Water inšpirovala hudba skupiny Police. Môžete to počuť vo zvuku bicích, ktoré sme namixovali trochu hlasnejšie, akoby ich hral Stewart Copeland. A skladba Little Space znela pôvodne ako starý The Jam. Chcel som, aby ju  spieval Nick Urata zo skupiny Devotchka, preto som mu poslal skladbu s ilustračným spevom. To čo poslal späť, bolo úplne iné, ale bolo to také dobré, že som neskôr prepracoval aranžmány celej nahrávky. To čo pôvodne znelo ako The Jam znie napokon ako mexická kumbia.“

Na albume Curandero sa podieľalo množstvo zaujímavých hostí, i keď to pôvodne nebolo plánované.

„Pôvodne sme chceli nový album nahrať sami, ale zmenilo sa to napokon na album spoluprác. Keď sme nahrávali, stále som si predstavoval rôzne hlasy. Vedel som, že chcem Nicka, potom Joey Burnsa z Calexico. Gitaru a basovú gitaru v piesni No Te Esperaba, nahral Chetes z legendárnej mexickej rockovej skupiny Zurdok.

Ruku k dielu priložila aj Amparo Sánchez, ktorá vniesla svoju ohnivú mágiu do piesne Boogaloo Arizona.

Mendoza o tejto spolupráci hovorí: „Poznám ju asi dvanásť rokov. Stretli sme sa na festivaloch a ona s nami spievala v Barcelone, kde sme sa dohodli na spolupráci. Jej hlas dozrieva veľmi zaujímavým spôsobom. Poslal som jej nahrávacie stopy a ona k nim pridala svoj hlas.“

Z nahrávok albumu Curandero ide intímny pocit, skupina ho ale nenahrala v jednej v miestnosti.

Všetci hostia dodali svoj vklad samostatne. Inštrumentálna skladba Bora Bora znie, akoby bola nahratá v temnom zadymenom klube. Jej rytmus v štýle mambo je poháňaný oduševnenou retro kapelou.

„Pieseň je inšpirovaná barom s názvom Bora Bora v Nogales. Chodil do neho chlap, ktorý hrával na organ za asistencie automatického bubeníka. Sedávali tam staré dámy v červených šatách a čakali, kým sa ukážu muži a kúpia im drink,“ hovorí o piesni Mendoza.

Pieseň Hoodoo Voodoo Queen prenesie skupinu ešte ďalej, a to do štyridsiatych rokov minulého storočia, na pomyselnú juhoamerickú hranicu. Speváčky Moira Smilie, Carrie Rodriguez a Gaby Moreno jej dodávajú patričnú iskru. Je to skladba plná zvratov, ideálna na záver albumu. A svojím spôsobom dáva celému albumu dokonalý zmysel.

Glitterbeat Records a Róbert Gregor (foto: Quetzal Guerreo)