Na najnovšom albume s názvom „Stampede“ odmaskovaný country trubadúr Orville Peck spolupracoval s mnohými spevákmi svetovej hudobnej scény.
Kto je Orville Peck? Túto otázku si mnohí ľudia kladú už od roku 2019, kedy sa táto záhadná postava, vtedy ešte v maske, objavila na hudobnej scéne. Rýchlo sa etablovala ako vedúca osobnosť najmä country „queer“ komunity. My sme Peckovu tvorbu zachytili už v jej začiatkoch, čo si môžete nalistovať v našich starších článkoch.
Daniel Pitout sa narodil koncom 80 rokov v Johannesburgu a jeho prvým hudobným nástrojom hrať bol synťák Casio. Ako dieťa daboval kreslené filmy, viac ako desať rokov chodil na balet a potom absolvoval turné z muzikálmi, v ktorých hral. Pred desiatimi rokmi získal herecký titul na Londýnskej akadémii hudby a dramatických umení. To však bolo ešte predtým, ako prijal umelecké meno, pod ktorým ho poznáme dnes. Vo veku 31 rokov už ako Orville Peck podpísal zmluvu so značkou Sub Pop. Na svoj debutový album „Pony“ zložil všetky piesne, sám si ich produkoval a hral takmer na všetkých nástrojoch. Tento titul mu vyslúžil miesto na longliste Polaris Music Prize a nomináciu na Juno Award za alternatívny album roka 2020. V tom čase si zachovával určitú anonymitu, ktorú mu dodával jeho najpodstatnejší doplnok šatníka: maska so strapcami, ktorá maskovala jeho skutočnú identitu.
„Použival som 4 verzie masiek, no mal som ich asi 50“
Vždy chcel nahrať album duetov, no nebol si celkom istý, kedy nastane ten správny čas. Pred niekoľkými rokmi ho Willie Nelson požiadal, aby s ním zaspieval západotexaský valčík z pera Neda Sublettea z roku 1981 „Cowboys Are Frequently, Secretly Fond of Each Other“. Keď túto pieseň v roku 2006 nahral sám Nelson, bola oslavovaná ako prvá country skladba s homosexuálnou tematikou, ktorá sa dostala do hlavného prúdu. Po tomto duete bolo zrejmé, že nastal čas, aby sa Peck pustil do plnohodnotného albumu duetov.
„Pýtal som sa mnohých ľudí a keď povedali áno, začalo sa to nabaľovať ako snehová guľa“
Pestrý zoznam hostí
Na treťom albume Orville Pecka počuť hlasy viacerých spevákov zo širokého spektra hudobnej scény. Ruku k dielu priložili napríklad Elton John, Noah Cyrus, Kylie Minogue, Debbii Dawson, Margo Price, Beck, Allison Russel, Nathaniel Rateliff, Bu Cuaron a mnohí ďalší. Tvorba albumu „Stampede“ bola oveľa sporadickejšia ako v prípade predchádzajúceho albumu „Bronco“, pretože jeho piesne vznikali postupne. Niektoré nahrávania sa plánovali mesiace vopred.
„je v poriadku, ak svoje skúsenosti vyjadrujeme prostredníctvom ľudí, ktorí sú iní ako my. Je to skvelý spôsob, ako rásť ako osobnosť a učiť sa skúsenostiam prostredníctvom nie práve zrkadlového obrazu nás samých.“
Ako to celé dopadlo si môžete urobiť názor prostrednćtvom „albumu týždňa“ v našom online vysielaní na platforme Mixcloud. Na albume sa nachádzajú ako silnejšie, tak i slabšie miesta, no ak sa obzrieme pár mesiacov naspäť, tak sa na poli pop music nič zaujímavejšie neobjavilo.
Róbert Gregor (foto: press Orville Peck)