Trenčiansky festival Pohoda získal dve European Festival Awards. Premenil tak obe nominácie na víťazstvo a v holandskom Groningene si vyslúžil spolu s podujatím Roskilde najviac trofejí.
Award for Excellence and Passion dostal riaditeľ festivalu Michal Kaščák za prínos pre scénu na Slovensku a v Európe. Prevzal si ju z rúk minuloročnej víťazky Fruzsiny Szép. „Keď Michal vidí akýkoľvek problém v spoločnosti, tak pred ním nezatvára oči, ale práve naopak – umiestni ho do srdca svojho festivalu,“ vyjadrila sa. Spolu s Kaščákom boli v tejto kategórii nominované osobnosti ako právnik Glastonbury Ben Challis, šéf festivalu EXIT Ivan Milivojev, šéf Yourope Philippe Cornu či riaditeľ Go-group Holger Jan Schmidt.
Kaščákovi poďakovala v rámci svojho prejavu ako jednej zo zásadných osobností, ktoré ju najviac ovplyvnili, aj šéfka rumunského festivalu ARTmania Codruta Vulcu, ktorá si z EFA 2018 odniesla cenu pre najlepší malý festival. „Je ľahké byť ‚excelentný‘, keď máte okolo seba toľkých excelentných ľudí. Je ľahké mať vášeň pre niečo tak úžasné, ako je hudba. Cenu považujem za ocenenie Pohody, jej čaro by nefungovalo bez našich návštevníkov, ktorí ju napĺňajú zmyslom,“ povedal o ocenení Michal Kaščák.
Take a Stand Award odovzdal Pohode Eurokomisár pre vzdelanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics, ktorý ocenil mimoriadnu oddanosť voči slobode a vnímanie zodpovednosti za spoločnosť aj mimo festivalových pódií. V tomto roku porota ocenila dlhodobý prístup festivalu k citlivým spoločenským témam, no najmä reakciu na tragédiu z februára minulého roka – vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem koncertov pre Jána a Martinu v Bratislave, Prešove, Žiline, Nitre, Košiciach, Pezinku a v Gregorovciach na tento bezprecedentný útok na slobodu reagovala Pohoda aj počas 22. ročníka festivalu. Páru bol venovaný otvárací koncert festivalu, víťazná inštalácia Public art festival contest a iniciatíva vizuálnych umelcov s názvom Reakcia. Umeleckým vrcholom bola ale svetová premiéra Kvarteta siahajúcich chápadiel od mladého slovenského skladateľa Mira Tótha, ktorú uviedlo svetoznáme sláčikové kvarteto Kronos Quartet. Jána a Martinu si pripomenuli aj symbolickou bránou Spojili nás.
„Obe ceny sú symbolické, obe v sebe spájajú umenie a slobodu. Slobodný festival považujem za zázrak a považujem za prirodzené, že jeho silu chceme využiť na šírenie tolerancie a slobody. Je tiež dobré vidieť, že sa ľudia v Európe zaujímajú o to, čo sa deje na Slovensku,“ povedal o oceneniach Michal Kaščák.
(SITA, foto: Martina Mlčuchová)