Punku je projekt, ktorý založili Sylvia Falcón a Grimaldo del Solar zo skupiny Novalima. V ich hudbe sa mieša andská tradičná hudba s nástrojmi predkov a modernými žánrami vrátane elektronickej hudby a rocku.
Aj keby ste nemali žiadne informácie o ich bezmennom vynikajúcom albume, pravdepodobne by ste ho geograficky zaradili do juhoamerických Ánd, pretože všetky hudobné stopy smerujú práve tam. Čo sa týka vokálov, pripomínajú mega slávnu peruánsku divu 60. rokov, Ymu Sumac. Kvôli jej takmer päťoktávovému rozsahu a pôsobivým hlasovým kúskom, ktoré sa úplne neortodoxne miešali do popových verzií andských ľudových piesní, dostala Yma na ayahuasce prezývku Kráľovná noci a samozrejme, myslela sa tým Kráľovná z Mozartovej Čarovnej flauty. Po jej smrti v roku 2008 sa na ňu úplne zabudlo. S výnimkou Peru, kde si speváčka prechodom od koloratúrneho sopránu k hrdelnému vrčaniu horských šeliem vyslúžila status nesmrteľnej.
Na vysoko štylizované umenie nadväzuje antropologička a štvoroktávová mezzosopranistka Sylvia Falcón.
Sylvia spieva v kečuánskom indiánskom jazyku a zameriava sa na kultúru andských národov s históriou siahajúcou až do ríše Inkov. Na albume sa po prvýkrát spojila s producentom a hudobníkom Grimaldom del Solárom, lídrom skupiny Novalima, ktorá bola nominovaná na Grammy a ocenená kritikmi, vďaka svojej výbušnej zmesi afro-peruánskej hudby a elektroniky. Títo dvaja inovatívni ochrancovia starobylých tradícií sa stretli v hlavnom meste Lima a zdieľali vieru v hudbu ako mimoriadne liečivé médium. Zapojili hráčov na staré hudobné nástroje z Ánd, experimentovali so samplami, terénnymi nahrávkami, dubom, hip-hopom a v skladbe „Ancestral“ je možné počuť aj hlas indiánskeho šamana Rawy Muñoza.
Názov albumu v preklade z kečuánčiny znamená dvere, ale ako vysvetľuje Sylvia Falcón, neboli to obyčajné dvere:
„Punku bol pre Inkov spôsob komunikácie s inými dimenziami a bohmi. Nám umožňuje spojiť sa s prírodou a vedomosťami našich predkov.“
V jej prípade aj s duchom speváčky menom Yma Sumac, od narodenia ktorej si tento rok pripomíname sté výročie, preto jej spolu s del Solárom venovali pieseň „Chuncho“. V podstate zabili dve muchy jednou ranou: pripomenuli speváčke jej jedinečnosť a predstavili vlastnú elektronickú verziu experimentálneho štýlu, ktorý sa teraz nazýva lírica andina.
Jiří Moravčík a NMR (foto: press)