PÚŠTNI BOJOVNÍCI SO VZHĽADOM HIPSTEROV

Imarhan - Imarhan (City Slang , 2016)

imarhan albumAfrickí Tauregovia majú zaujímavú kapelu – Imarhan. Na svojom debutovom albume sa pokúsili zmodernizovať púštne blues a priblížiť ho  k melancholickým až popovým melodiám. V ich jazyku tamašek spievajú o živote v exile, sociálnych problémoch a nádejach dnešných kočovníkov. Namiesto tradičných tuník, ktoré sú typické pre ich krajanov, nosia kožené bundy a mikiny s kapucňami.

Piati  hudobníci tvoriacich skupinu Imarhan vyrastali ako utečenci v alžírskom exile. Frontman Sadam a jeho štyria spoluhráči prichádzajú s posolstvom, ktorého hlavným mottom je propagácia ich kultúry v zahraničí. Názov  Imarhan je výzvou k medzinárodnej spolupráci a k väčšej solidarite.

Imarhan photoImarhan patria ku generácii afrických hudobníkov, ktorí  majú prístup k internetu a aj k súčasnej hudbe celého sveta. Počúvali množstvo anglo-americkej hudby, čo sa odrazilo v ich skladbách. Používajú rytmy, ktoré doteraz v hudbe Tuarégov neboli použité. Vytvorili si svoj vlastný hudobný štýl – piesne s gitarovými linkami, akoby šumiacimi, v kombinácii s nevšednými bicími nástrojmi.  Na debutový album Imarhan bolo zaradených desať skladieb. Pilotným singlom sa stala pieseň „Tahabort“. Počuť v nej aj vplyv punk rocku. Podobné štýlové smerovanie  majú aj ďalšie skladby, ako napríklad titulná Imarhan. Piesne „Tarha Tadagh“ a „Ibas Ichiko“ pre zmenu pripomínajú blues, ktoré, ako keby bolo ovplyvnené tvorbou Ali Farka Toureho a Ry Cooodera z ich slávneho spoločného albumu Talking Timbuktu.

Skupine Imarhan sa podarilo nahrať presvedčivý debutový album s predpokladmi pre medzinárodný úspech.  Hrdo sa  hlásia k svojim hudobným tradíciám a  pritom sa ich snažia inovovať.  Nadväzujú na odkaz hudobne spriaznených predchodcov, napríklad skupiny Tinariwen. Zaslúžia si preto našu pozornosť.

Róbert Gregor (foto: press)