RADIODERVISH – NOVÝ POZORUHODNÝ ALBUM ZO STREDOMORIA

Radiodervish - Il sangre e il sal Radiodervish – Il sangre e il sal (Cosmasola, 2018)

Hudba talianskej skupiny Radiodervish znie ako z Rozprávok tisíc a jednej noci, transformovaných do dnešných čias – fantazijne, romanticky, pestro, taliansky aj arabsky, folkovo akusticky aj moderne elektronicky, pritom humánne, poeticky, inteligentne, priam filozoficky, veď Michele, jeden z jej zakladateľov, študoval filozofiu. Stačí sa pozrieť na inšpiračné zdroje lídrov tejto skupiny a kultúrne podkutému človeku bude jasné, že sa asi od nich nemusí obávať povrchnosti. K ich inšpiráciám totiž patria diela, ktoré vytvorili Homér, Charles Baudelaire, Mahmoud Darwish, Konstantine P. Cavafy, Pier Paolo Pasolini, Alekos Panagoulis. Ak ste sa o Radiodervish nikdy nikde nič nedozvedeli, je vysoko pravdepodobné, že ste často z teritória angloamerickej hudobnej scény nos a uši nevystrčili.

Radiodervish 2018Radiodervish založili v roku 1997 dvaja hudobníci palestínskeho pôvodu – Nabil Salameh (spev, buzuki, gitara) a Michele Lobaccaro (spev, basa, gitara). Predtým však od roku 1988 pôsobili v kapele Al Darawish, jednej z prvých, ktorá v Taliansku smerovala k world music. V deväťdesiatych rokoch sme ju často uvádzali v špecializovaných rozhlasových reláciách. Tvorba  Radiodervish je kvintesenciou moderných fúzií hudobných kultúr stredozemného mora. V textoch piesní používajú taliančinu, arabčinu, angličtinu, francúzštinu i španielčinu. Ich najnovší album Il Sangre e il Sal vyšiel  29. júna. Pridali sa k nim hudobníci  Alessandro Pepin (klavír, syntetizátory, akordeón, melodika, kalimba, stolné rúrky, harfa, gitary, programovanie, zbory), Adolfo La Volpe (elektrická gitara, ukulele, cümbüş, saz, baglama, portugalská gitara), Pippo Ark D’ambrosio (bicie nástroje). Hosťami sú však aj muzikanti, ktorí hrajú na rôzne druhy sláčikových nástrojov.

Album  obsahuje 14 skladieb z ktorých cítiť Stredomorie – more, vlny, zvuky prírody. No cítiť aj to, že členovia Radiodervish do nich vložili celé srdce, aby čo najlepšie vystihli historickú atmosféru v okolí Stredozemného mora. Možno práve preto by bolo oprávnené pozmeniť prevládajúci názor, že hrajú world music. Výstižnejší by bol možno nový originálny termín mediterranean art pop

Radiodervish koncertujú po celom svete. Na pozvanie OSN vystúpili v montrealskej katedrále. Ich spevákovi Nabilovi Salamehovi udelili v Taliansku čestné občianstvo a vymenovali ho za veľvyslanca mieru vo svete. Niektoré ich albumy boli distribuované aj v Číne, Japonsku, Taiwane, Kórei.

Z ich najnovšieho albumu  Il sangre e il sal vám odporúčame najmä skladby Time for a CoffeeOasi a Porti. Keď ich spoznáte, možno si pomyslíte, že neodmysliteľne patria k letu roka 2018.

Miroslav Potoček (foto: YouTube)