Nigérijsky spevák Rah a berlínska skupina The Ruffcats nahrali spoločný album „Orile to Berlin“. V jeho nahrávkach Rah spomína na svoje rodisko Orile v Lagose a The Ruffcats hrajú afrobeatové rytmy a highlife dychovku na najvyššej úrovni.
Rapturous Apollo Helios alias Rah je známou postavou berlínskej hudobnej scény. Do Berlína prišiel z Nigérie začiatkom roku 2000 a pomerne rýchlo tam naštartoval svoje aktivity. Už viac ako desať rokov organizuje týždenný Swag Jam, na ktorom sa nečakane objavili aj umelci ako Erykah Badu, Bilal a Kool Savas. Na tejto sérii podujatí, ktoré sa vyznačujú predovšetkým improvizáciou a jamovaním, sa Rahovi podarilo zdokonaliť svoj hudobný profil nielen ako rapera a speváka, ale aj ako moderátora. Jeho hudbu vždy ovplyvňovali štýly ako afrobeat a highlife, ktoré majú korene v západnej Afrike.
Nemecký vplyv
Nikdy by ste nečakali, že v Berlíne môže vzniknúť skutočne kvalitný afrobeat. Za to, že sa z „Orile to Berlin“ stal album, ktorý znie veľmi podobne ako hudba velikánov ako Fela Kuti alebo Pat Thomas, vďačí Rah predovšetkým skupine The Ruffcats. Ako vysvetlil v rozhovore: „Za celkový zvuk sú zodpovední The Ruffcats. Nie sú to hocijakí európski chlapci, ktorí sa snažia znieť podobne. Hudbu naozaj milujú a baví ich ju hrať.“
„Môžete sa inšpirovať zvukom z druhého konca sveta a urobiť si ho vlastným.“
Ruffcats sú považovaní za jednu z najlepších koncertných kapiel v Nemecku a v minulosti už vystupovali ako sprievodná skupina s umelcami ako Samy Deluxe a Nneka. S hudobníkom, ktorý si hovorí Flo Mega ich spája úzke priateľstvo, ktoré vyústilo do niekoľkých spoločných albumov. Jochen Ströh, producent Ruffcats, už v minulosti spolupracoval s legendami africkej hudby, akými sú Ebo Taylor a Pat Thomas.
„Keď som počul surový materiál našich prvých nahrávok, nebol som úplne presvedčený,“ povedal Rah o Jochenovi Ströhovi. „No keď som počul finálne verzie, povedal som si: Dobre, určite vieš, čo robíš. Jochen do tohto projektu naozaj vložil srdce a dušu.“ A to je počuť v každej sekunde: Na albume „Orile to Berlin“ sa rôznorodé skúsenosti Raha a The Ruffcats spájajú do zaujímavého hudobného štýlu.
Milostné príbehy z Berlína a pouličný slang z Lagosu
V skladbách ako „Moonsun“ Rah rozpráva milostné príbehy z berlínskeho nočného života. Stratenú príležitosť vo vzťahu spomína v skladbe „Sorry“. Spieva aj o drsných uliciach Nigérie, na ktorých ľudia musia bojovať o svoje miesto v spoločnosti. Je to počuť napríklad v úvodnej skladbe „Yeah Yeah Yeah“:
„Je o otázke, čo ste ochotní urobiť, aby ste zmenili realitu svojho života,“ povedal Rah. „Napísal som to, pretože som videl, že ľudia sú ochotní zabíjať, aby prežili. Je to o našej temnej stránke, všetci hovoria o láske a o tom, že sme pozitívni. Ale je tu aj táto temnota. Človek má byť dobrý – ale čo keď to nedokáže?“
Texty albumu sú napísané v nigérijskej pidgin angličtine a v jazykoch joruba a igbo – etnickej skupiny Rahovej rodiny. Do textov bolo zakomponovaných veľa slangových slov z nigérijských ulíc, keďže pre Raha bolo dôležité, aby texty boli zrozumiteľné aj pre jeho krajanov. Album má preto široký záber, hudobný aj textový.
Na pleciach velikánov západoafrickej hudby
V piesni „Rodeo“ Rah vzdáva hold ikone afrobeatu Fela Kutimu zrozumiteľnou pidgin angličtinou. Živé bicie, zvýraznené dychové nástroje a chytľavé tóny klávesových nástrojov tiež hovoria jasným jazykom. Text piesne nadväzuje na tradíciu Felu Kutiho: „Rodeo je o vzostupoch a pádoch života,“ povedal Rah. „Tu v Nemecku to vidíte, keď sa pozriete na ľudí. Ale v meste, ako je Lagos, to môžete aktívne cítiť, aké je mesto bláznivé, aké je preplnené a akí sú ľudia hluční. A to je to rodeo, o ktorom je tá pieseň: každý sa snaží zohnať niečo na jedenie, aby sa dostal do cieľa.“
Pre skúseného rapera Raha je takmer tradičný afrobeatový zvuk albumu nepreskúmaným územím, ale ako vysvetľuje, nie je to hazard: „Nikdy som sa sám seba nepýtal, či budem znieť dobre. Tento zvuk bol vždy súčasťou mojej hudobnej cesty. Ale tentoraz to bolo iné, autentickejšie. A tlačil som na seba, pretože som sa chcel uistiť, že to urobím spravodlivo“.
V piesni „Moonsun“ sú Rah & The Ruffcats inšpirovaní uvoľneným a veselým highlife z Ghany s iskrivými gitarami a jemnými dychovými nástrojmi. Album „Orile to Berlin“ má potenciál presláviť toto kombo v Európe i Afrike a približime vám ho aj našom online vysielaní na platforme Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.
NMR (foto: press Rah & The Ruffcats)