Deviaty album „First Two Pages of Frankenstein“ znamená pre americkú skupinu The National nový začiatok. Nájdete na ňom pôsobivú muzikálnosť i osobné výpovede.
The National vznikli v roku 1999 v New Yorku. Počas svojej kariéry mali päť albumov v prvej desiatke rebríčka Billboard 200 a album „Sleep Well Beast“ z roku 2017 získal cenu Grammy za najlepší alternatívny album.
„Prechádzam fázami vyčerpania, skľúčenosti a zúfalstva, ale inak ako niektorí ľudia,“ prehlásil pred tromi rokmi frontman skupiny Matt Berninger, keď hovoril o príprave svojho sólového albumu „Serpentine Prison“. V ďalších rokoch bojoval s depresiami a spisovateľským blokom. Spolu so spoluhráčmi, ktorí tiež prechádzali krízou, rozmýšlal o rozpade skupiny. Bolo to v rozpore s narastujúcou popolaritou medzi mladou generáciou, ku ktorej dopomohla tiež spolupráca gitaristu Aarona Dessnera s popovými hviezdami ako Taylor Swift a Ed Sheeran. Svojou producentskou prácou vniesol do ich hudby štipku smutného folkového majestátu, typického pre kapelu The National.
Názov albumu inšpirovaný románom
Berningerovi pomohol prekonať spisovateľský blok temný román Mary Shelleyovej o pustatine. S kapelou sa do istej miery ocitol v bode nula. „Trpel som viac, než som si mohol dovoliť,“ spieva Berninger v piesni „Tropic Morning News“, do ktorej vložil veľa smútku: „Teraz mi už nič nebráni v tom, aby som všetky bolestné zážitky vyslovil nahlas“.
„Bolo mi veľmi smutno, nemal som nšpiráciu písať texty a skladať melódie. pri skúšaní nových piesní sme boli nervózni a mali sme prvýkrát pocit, že sa veci možno naozaj skončili,“ povedal Matt Berninger.
„Napokon sa kapele podarilo pristupovať ku všetkému z iného uhla pohľadu a dospieť do nevej éry,“ prehlásil gitarista a klavirista Bryce Dessner. Revitalizovaná chémia skupiny bola nasmerovaná do diela, ktoré vyvažuje elegantná muzikálnosť a osobité impulzy. Skladby „Grease in Your Hair“ a „Ice Machines“ boli na publiku testované už v roku 2022, čo kapele umožnilo ich zdokonaliť. Pieseň „Weird Goodbyes“ s Justinom Vernonom zo skupiny Bon Iver bola zverejnená vlani v auguste.
„Eucalyptus“ je rozchodová hymna, v ktorej Matt Berninger rozoberá osobné záležitosti. Počas refrénu prednesie ponuku, ktorá je naliehavá a veľkorysá: „Mala by si to vziať/ Ak mi to bude chýbať, prídem na návštevu.“
Negatívne účtovanie pokračuje v skladbe „Ice Machines“, v ktorej Berninger vymenúva všetko, bez čoho sa zaobíde ako reproduktory, či blikajúce biele svetlá… Atmosféru piesne umocňuje pôsobivé bubnovanie Bryana Devendorfa.
Obsahová jemnosť
Na novinke nenájdete toľko uštipačnosti ako na albume „Sleep Well Beast“ z roku 2017 a ani koncepčnosť, ktorá bola typická pre album „I Am Easy to Find“ z roku 2019. Na albume „First Two Pages of Frankenstein“ sa ako hostia podieľajú Sufjan Stevens, Phoebe Bridgers a v piesni „The Alcott“ Taylor Swift, ktorá oplatila účasť Dessnera na jej albume „Evermore“ z roku 2020.
Chaos rezonuje v skladbe „Grease in Your Hair“ – jednej z dvojice piesní, v ktorých The National predvádzajú starú známu šikovnosť postavenú na úzkosti.
Hipsterské snenie vyžaruje z nostalgickej skladby „New Order T-Shirt“ a záverečná uspávanka „Send for Me“ pôsobí ako nežné gesto. Berninger neponúka nádej, ale len jednoduchú cestu domov. Viaceré nahrávky na albume umocňuje zvuk sláčikových nástrojov a celkový koncept albumu je postavený na neustálom úniku.
V rozhovoroch pre rôzne média kapela uviedla, že jej líder prestal piť alkohol. Všetko nasvedčuje tomu, že mu jeho spoluhráči a rodina poskytli podporu a čas potrebný na revitalizáciu.
V jednej z piesní Berninger spieva: „Tvoja myseľ nie je tvojím priateľom“. Často tiež opakuje vety, ktoré mu povedala Carin Besser, jeho manželka a spoluautorka viacerých piesní.
Album „First Two Pages of Frankenstein“ nie je dokonalým dielom. Napriek tomu sa ním kapela snaží o ďalšie intímne spojenie so svojimi fanúšikmi. Z jej nových nahrávok sála úprímná výpoveď, ktorá ju udržuje v hre aj po dvoch desaťročiach.
NMR (foto: press The National)