ROLLING BLACKOUTS COASTAL FEVER – KONEČNE DOBRÝ ROCK?

Rolling Blackouts Coastal Fever - Hope Downs (Sub Pop, 2018)

Rolling Blackouts Coastal FeverKonečne po dlhom čase rock, ktorý by snáď mohol človeka v pozitívnom zmysle nadvihnúť. Samozrejme, rock už dnes asi nemôže byť v žiadnom smere nóvum a aj rock v podaní Austrálčanov Rolling Blackouts Coastal Fever pripomína hudobnú tvorbu skupín minulosti, no našťastie takých skupín, ktoré sa stali značkou podobnou značke kvality a preto sa pri ňom na moment zastavíme.

Rolling Blackouts Coastal Fever (skrátene Rolling Blackouts C. F.) v zložení Fran Keany (spev, gitara), Tom Russo (spev, gitara) + jeho brat Joe Russo (basová gitara), Joe White (spev, gitara), Marcel Tussie (bicie nástroje), tento rok rolovali na pristávacích dráhach indie rocku s obrovskou suverenitou. Práve im vyšiel debutový album Hope Downs pod značkou Sub Pop Records, čo neradno podceniť, pretože sú teraz pod jednou strechou spolu s takými hudobníkmi akými sú Beach House. (Albumu Hope Downs predchádzali dve EP, Talk Tight a The French Press ).

Rolling Blackouts Coastal Fever 2018Čo je na Rolling Blackouts Coastal Fever príťažlivé? Hudobní kritici ich totiž prijali viac ako žičlivo. Revoluční však nie sú, no ich hudba má svoje čaro, i keď ani to čaro nie je úplne nové. Príliš nápadne znejú podobne ako niektoré skupiny v minulosti. Napríklad ako austrálski The Go-Betweens. U nás táto kapela nikdy nebola známa, tak ako ani iné kapely, ktoré neboli súčasťou vydavateľských počinov „major labels“ – čiže kapitálovo najsilnejších hudobných vydavateľstiev. Napriek tomu po sebe zanechala výraznú stopu v podobe jej vlastného hudobného štýlu, dnes už rozšíreného pod názvom indie pop (nezávislý pop). V rokoch 1985 -1988 nahrala svoje najlepšie albumy, ktoré obsahujú nejednu pesničkovú perlu. No ani jedna pieseň Rolling Blackouts Coastal Fever sa im nevyrovná. Niektoré evokujú aj štýl R.E.M., niektoré štýl Hüsker Dü alebo aj novozélandských skupín vydavateľstva „Lietajúca mníška“, obzvlášť skupinu The Bats. Majú unášajúci rockový ťah a sú aj melodicky pomerne výrazné, preto vzbudzujú nádej, že z ich autorov by ešte v budúcnosti mohli vyrásť veľké postavy rocku.

Navyše Rolling Blackouts Coastal Fever oplývajú aj na dnešné časy nie úplne bežnými prednosťami – traja z členov kapely spievajú, sólovo i zborovo a každý z nich je hudobný skladateľ. V konečnom dôsledku je predsa len ich hudba odlišná od dnešného štandardného rocku. V poslednom čase nahrali dobré albumy aj iné austrálske skupiny, postupne Vás s nimi oboznámime. Teraz si však, ak máte na to čas a možnosti, vypočujte aspoň niektoré skladby s albumu Hope Downs, najmä skladby Time In Common, Cappuccino City a Bellarine.

Miroslav Potoček (foto: press)