Saigon Soul Revival sprostredkúva svetu takmer zabudnuté piesne Vietnamu. Ich druhý album „Mối Lương Duyên“ prenáša popovú éru do súčasnosti.
Vietnamský kvintet Saigon Soul Revival sa svojím retro štýlom vrátil v čase na juh krajiny konca 60. a začiatku 70. rokov, kedy tam zúrila vietnamská vojna. Okrem násilných pomerov prebiehala v tom čase zvláštna éra vietnamskej pop music. V kaviarňach, baroch a kluboch vtedajšieho hlavného mesta južného Vietnamu Saigonu (dnes oficiálne známeho ako Hočiminovo mesto) to vrelo vďaka rozmanitým vystúpeniam a koncertom.
Vietnamskí hudobníci hrali aj soul, funk a rock typický pre USA. Inšpirovala ich k tomu americká armáda, ktorá bola umiestnená v Južnom Vietname. Hudobná scéna sa počas náročného obdobia neobyčajne rozrástla.
Zlatá hudba
V minulosti sa hudba z juhu nazývala aj „žltá hudba“ (Nhạc Vàng), na rozdiel od „červenej hudby“ (Nhạc Dỏ) komunistického severu. Niektorí ľudia ju dodnes označujú ako „zlatú hudbu“.
„Z tohto obdobia existovalo veľa nahrávok. Bolo to určite dobré obdobie vietnamskej hudby a kultúry všeobecne. Bohužiaľ, väčšina tejto hudby skončila s koncom vojny v roku 1975,“ povedal člen skupiny Indy Laville.
Krajina bola neskôr zjednotená a veľa ľudí z porazeného juhu, vrátane hudobníkov, muselo utiecť do exilu. Ich hudbu komunistický režim zakázal a nahrávky boli zničené. Už len názov kapely Saigon Soul Revival však dáva jasne najavo, že tento zvuk oživuje.
Modernizovaný štýl
Centrom kapely je Saigon, teda Hočiminovo mesto. Skupina tam vznikla v roku 2016 po jam session. V roku 2017 sa objavila aj v celoštátne uznávanej televíznej hudobnej kastingovej šou „Ban Nhạc Việt“. Jej debutový album „Họa Âm Xưa“ vyšiel v roku 2019.
„Soul“ v názve neodkazaju výlučne na soulovú hudbu, pretože toto slovo je skôr zastrešujúcim pojmom. Saigon Soul Revival sú inšpirovaní dobovými nahrávkami a na svojom novom albume „Mối Lương Duyên“ (Osud) intepretujú aj tri vietnamské klasiky. V rovnakom štýle zložili tiež osem vlastných nových piesní a posunuli svoju hudbu o krok ďalej.
„Niekedy sa musíme rozhodnúť. Chceme zostať verní vtedajšej hudbe a zároveň do nej zakomponovať vlastnú víziu a štýl,“ povedal Indy Laville.
Západné štýly a psychedelická hra na organe je často spájaná s tradičnou vietnamskou hudbou a nástrojmi, ako sú Đàn Nguyệt alebo Đàn Bầu. Kapela svoju hudbu kombinuje s vplyvmi ako funk, rock, či ska. Retro šarm s čiastočne živým charakterom je v jej nahrávkach všadeprítomný.
Speváčka Nguyễn Anh Minh v nových skladbách pôsobivo spieva predovšetkým o láske a o bolesti, ktorá s ňou môže byť spojená. Pieseň „Bói Hoa (Šťastný kvet)“ je o zvyku trhania kvetov, ktorý má poskytnúť informáciu o tom, či je láska opätovaná.
Ďalší krok
Oživenie vietnamskej hudby našťastie neustále prebieha. V polovici roka 2010 vyšlo niekoľko kompilácií s nahrávkami zo spomínaného obdobia, ktoré boli prezentované medzinárodnému publiku. Podarilo sa im vzbudiť zvedavosť mnohých ľudí na celom svete. Veľkú úlohu v tom zohral aj frankfurtský producent Jan Hagenkötter so svojimi kompiláciami „Saigon Supersound“. Kapela s ním spolupracuje dodnes a svojím druhým albumom prispieva k tomu, aby sa na zvláštnu tvorivú éru nezabudlo.
A o tom, že sú Saigon Soul Revival skutočne úspešní, svedčí aj pieseň „Đám Cưới Nhà Em“, ktorá sa objavila v mini sérii HBO s názvom „The Symphatizer“ (réžia Par Chan-Wook / Robert Downey Junior producent a herec). Vznikla podľa predlohy rovnomenného románu od Vieta Thanha Nguyena oceneného v roku 2016 Pulitzerovou cenou.
Užite si piesne z albumu „Mối Lương Duyên“ aj našom vysielaní na platforme Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.
NMR (foto: press Saigon Soul Revival)