Izraelský producent Sangit sa od začiatku svojej kariéry obklopuje hudobníkmi a spevákmi z celého sveta. Jeho nový album „Ooroo“ nie je žiadnou výnimkou.
Sangit patrí medzi priekopníkov afrobeatovej scény v Izraeli. Vášeň pre zvuky sveta ho priviedla k spolupráci s umelcami z rôznych prostredí a kultúr. Na jeho koncertnej show vystupuje hviezdna kapela zostavená z tých najlepších regionálnych hudobníkov. Môžete si na nej vychutnať pestrofarebnú prehliadku mnohými globálnymi štýlmi, v ktorých dominujú africké či afrokubánske vplyvy, jazz, funk, marocká hudba, mystické etiópske prvky i karibské príchute.
Ooroo v západoafrickom jazyku bambara znamená „zlato“
Na nový album si Sangit pozval významné speváčky z viacerých krajín, ktoré spievajú v rôznych jazykoch. Sangit väčšinou hrá na rytmické nástroje, ktoré dopĺňajú zvuky gitár a klávesových nástrojov od ďalších hosťujúcich muzikantov. Jeho hudba znie multikultúrne, miestami popovo, no drží pohromade.
Medzi novými nahrávkami nájdete piesne vo francúzštine, portugalčine, bambarčine, hebrejčine, angličtine a španielčine, pričom sa ich autor snaží vytvoriť rovnováhu medzi súčasným multikultúrnym svetom a hudobnými tradíciami jednotlivých národov.
„Spev je môj dych a keď spievam, nebojím sa, že by som niečo nevedel,“ vysvetlil Sangit.
Medzi významné hosťujúce speváčky patrí napríklad ladino hviezda Yasmin Levy, brazílska diva Mariene de Castro a držiteľka ceny Grammy Dobet Gnahor.
Všetky speváčky interpretujú texty skladateľky menom Noa Golana vlastným osobitým štýlom. Ich hlasy sú sprevádzané rôznymi perkusívnymi nástrojmi, ktoré sú sústredené okolo kalabáša, veľkého afrického bubna z tekvice, ktorý dopĺňajú vrstvené zvuky analógových klávesových nástrojov a elektrických gitár.
Album sa začína piesňou s pôsobivým hlasom Sadia Sidibého, ktorého Sangit objavil na Facebooku. Sadio pochádza z hudobne významného mesta Bamako v Mali. V nahrávke „Tefi Cabara“ zažiaril svojim hypnotickým africkým blues.
Zrejme najchytľavejšou piesňou albumu je „Danser“ s vokálom vynikajúcej speváčky Dobet Gnahoré. Táto nahrávka je o túžbe po jednoduchosti dedinského života, detstve, tanci a modlitbách. Sangit hrá na kalabaš, kongá a shakery, čím vytvára vrstvený africký rytmus pripomínajúci dancehall.
Na albume sa podieľa tiež brazílska speváčka Mariene de Castro, ktorá v roku 2016 úspešne vystúpila na záverečnom ceremoniáli olympijských hier v Riu de Janeiro pred zhasnutím olympijského ohňa.
Jej pôsobivý spev v skladbe „Até Acabar“ Sangit okomentoval nasledovne: „Mariene sa nesie na utešených slovách ako jemná, oddaná matka a jej hlas sa ozýva celou Amazonkou, pričom vyzdvihuje hĺbku, jednoduchosť a nádhernú zaokrúhlenosť portugalského jazyka.“
Ďalším vrcholom albumu je nádherná skladba „Ahora más cerca“, v ktorej účinkuje Yasmin Levy, jedna z najuznávanejších svetových interpretiek hudby ladino. V tejto dojímavej 6/8 balade spieva o túžbe po nemožnej láske. V ďalšej flamencovej balade “ La Luna“ predviedla španielska speváčka Sheila Quero srdcervúci výkon. V duchu tradície spieva o hľadaní cesty späť domov a k tomu, kým skutočne sme a kým sme boli.
Cieľom Sangita bolo dosiahnuť rovnováhu medzi hudobnými trendmi multikulturalizmu a zachovávaním tradícií. Podľa jeho slov album „Ooroo“ je stretnutím medzi Východom a Západom, medzi koreňmi a inováciami, medzi silou a jemnosťou, medzi rytmickosťou a dojímavosťou“. Vybrané nahrávky z tohto titulu sme zaradili do rubriky „album týždňa“ v našom skúšobnom online vysielaní na platforme Mixcloud.
Riverboat a NMR (foto: press Sangit)