SANTIGOLD: DUCHOVNÉ PIESNE NA ALBUME SPIRITUALS

Jej debut je z roku 2008 bol prelomový a skladba „Disparate Youth“ sa stala úspešným hitom. Americká speváčka Santigold na štvrtom novom albume „Spirituals“ zvláda balansovanie medzi experimentálnou a chytľavou hudbou.

V roku 2018 sme Santigold evidovali ako nezávislú hviezdu: nahrala mixtape „The Gold Fire Sessions“ a absolvovala dlhé koncertné turné. Potom sa Santi Whiteová, ako sa v skutočnosti volá, utiahla do súkromia a porodila dvojčatá. Napriek všetkému rodinnému šťastiu to bolo mimoriadne vyčerpávajúce. Speváčku frustrovalo najmä to, že sa už nemohla venovať svojej tvorbe. Podľa jej vlastných slov bola „v režime matky 24 hodín denne“. Len keď jej mama pomáhala, mohla sa ukryť v zadnej časti svojho domu v Los Angeles a pracovať.

Problémy sveta na jednom albume

Hneď v prvej skladbe sa Santigold zamýšľa nad dlhou cestou k novému albumu. Skladba „My Horror“ odkazuje na jej osobnú nočnú moru, keď sa ako umelkyňa náhle odmlčala. Odrážajú sa v nej tiež krízy, ktoré sa vo svete stali. Na začiatku procesu skladania mala Santi pochybnosti o nových skladbách. Potom Covid-19 uzavrel svet, v ich kalifornskej štvrti horeli lesy a ulice po celej krajine zaplnili protesty hnutia Black Lives Matter.

Pieseň „Nothing“ vyjadruje pocit menejcennosti, ktoré pociťovala pri rasistických násilných činoch americkej polície, ktoré vyvolali protesty a tiež pocity všetkých tých, ktorí si myslia, že sa ich netýkajú.

Tvorba v malej chate

Album „Spirituals“ vznikal v osamelej chate uprostred lesov v Kanade. Odtiaľ Santi komunikovala s producentami na celom svete, pretože na albume sa napokon podieľalo viac ako tucet hudobníkov. Medzi najvýznamnejších z nich patria Boys Noize z Berlína, SBTRKT z Londýna a Nick Zinner z Yeah Yeah Yeahs z New Yorku.

Výsledkom je ďalší všestranný album Santigold, na ktorom táto zvuková vizionárka kombinuje skladby s nádychom punku a novej vlny („Fall First“) s moderným afrobeatom, tanečnou hudbou v štýle dancehall („No Paradise“) a nerdovskými synťákovými motívmi, ktoré majú niekedy i ázijský nádych („Witness“).

Duchovné piesne

Album je pomenovaný podľa duchovných piesní afrických otrokov. Vďaka nim prekonali beznádejnú situáciu a predstavovali si, že žijú ako slobodní ľudia. Santigold svojím albumom nechce konkurovať týmto tradíciám, skôr má byť poctou k ich významu. Chcela dať svetu liečivú hudbu v temných časoch, čo sa jej z veľkej časti podarilo.

NMR (foto: press Santigold)