Sarazino - Mama Funny Day (Cumbancha, 2018)
Sarazino, vlastným menom Lamine Fellah, je alžírsky hudobník, skladateľ a producent, ktorého kočovný život sa odráža v jeho piesňach, ktoré sú kombináciou reggae, latinskoamerickej, africkej, arabskej hudby a chytľavého globálneho popu.
Fellah sa narodil 3. marca 1970 v starovekom alžírskom meste Constantine (Kusantína), križovatke národov a ich obchodných ciest. Jeho otec bol kariérnym diplomatom, pôsobil v Španielsku, Švajčiarsku a v afrických krajinách Burundi a Burkina Faso. Počas života v Afrike bol mladý Fellah ovplyvnený západoafrickými hudobnými štýlmi a reggae. Počúval aj veľa arabsko-andalúzskej hudby, španielske flamenco a francúzsky pop.
V roku 1984, keď mal 14 rokov, si Fellah kúpil prvú súpravu bicích nástrojov a začal skladať vlastnú hudbu. V tom čase žil v Burkina Faso a úrodné hudobné prostredie ho inšpirovalo k vytvoreniu kapely s miestnymi hudobníkmi. V roku 1988 sa Fellah presťahoval do Kanady, kde študoval politickú vedu a ekonomiku na univerzite v Montreale. Jeho skutočnou vášňou však zostala hudba. Montrealský aktívny nočný život a miestna hudobná scéna mu poskytli množstvo príležitostí na objavovanie nových inšpirácií.
V roku 1993 sa Fellahovcom stala tragédia, pretože islamskí radikáli v Alžírsku im zavraždili otca a zvyšok rodiny prinútili odsťahovať sa z krajiny. Táto osobná konfrontácia s fundamentalizmom a násilím mala veľký vplyv na jeho hudbu, ktorá zdôrazňuje potrebu osobnej a politickej slobody, pričom povzbudzuje ľudí, aby milovali svojich blížnych a oslavovali vzájomné rozdiely.
V Montreale v roku 1995 nahral Fellah prvý album „Et Puis Voilawere“, ktorý vyšiel o dva roky neskôr. Všetky jeho piesne mali francúzske texty, hudba spájala africké, alžírske a francúzske vplyvy. Album bol kladne prijatý kritikou, nemal ale veľký komerčný ohlas. Fellah sa po jeho vydaní rozhodol venovať cestovaniu.
Na výlete v Ekvádore v roku 1996 sa Fellah zamiloval do Južnej Ameriky a miestnej hudby. Rozhodol sa presťahovať do mesta Quito, v ktorom má dodnes hudobnú základňu. V roku 2003 mu v Ekvádore vyšiel druhý album „Mundo Babilón“, u vydavateľstva MTM. Latinskoamerický vplyv na jeho hudbu bol v tom čase už zrejmý. Tento titul upútal pozornosť Jacoba Edgara, hudobného experta z vydavateľstva Putumayo World Music a dve zo Sarazinových skladieb sa objavili na kompilačných albumoch s názvom „World Party“ a „Latin Reggae“.
Edgar si neskôr založil vlastnú odnož vydavateľstva Putumayo pod názvom Cumbancha, u ktorého v roku 2009 Sarazino vydal album Ya Foy! (čo znamená v západoafrickom jazyku „Žiadny problém“). Predstavil na ňom dynamický mix hudby zostavený z mnohých hudobných žánrov. Album mal výborné recenzie a vďaka nemu začal Sarazino vo väčšej miere koncertovať v USA a Európe.
K nahrávaniu ďalšieho albumu „Everyday Salama“ (2012) si Sarazino pozval hostí z Jamajky, Nigérie, Brazílie, Peru, USA, Sierry Leone a ďalších krajín. Objavili sa medzi nimi skupiny ako Novalima, Sierra Leone Refugee All Stars, Rootz Underground, španielska hviezda Amparo Sanchez, Sabina Sciubba zo skupiny Brazilian Girls a brazílska speváčka Luísa Maita. Tento titul získal v Brazílii ekvivalent ceny Grammy za najlepší album.
V týchto dňoch Sarazinovi vychádza tretí album na značke Cumbancha pod názvom „Mama Funny Day“. Medzi hosťami sa objavili mená ako Liliana Saumet z kolumbijskej superskupiny Bomba Estereo, Toots Hibbert z Toots & Maytals, Zolani Mahola z juhoafrickej skupiny Freshlyground, Sol Pereyra z Argentíny, Sandflower z USA a mnoho ďalších. Jeho piesne Vám dáme možnosť vychutnať si v rubrike „Album týždňa“.
Róbert Gregor (foto: Cumbancha)