Iránsko-nemecká speváčka a producentka pôsobiaca v Holandsku svojou hudbou a image šokuje svet avantgardného popu.
Spočiatku zaujala najmä vďaka nevšedným vizualizáciám svojich videoklipov. Vo svojej hudbe dokázala jemne posunúť kombináciu súčasnej elektronickej hudby a orientálno ladenej inštrumentácie. Počuť v nej inšpiráciu trip-hopom i R´n´B a adaptáciu týchto žánrov pre súčasnosť. Za svoje hudobné vzory Sevdaliza uvádza skupiny Massive Attack, Portishead a speváka James Blakea. Iránskou hudbou sa vraj vôbec neinšpirovala.
Perzská DNA.
Do Rotterdamu prišla z Teheránu ako päťročná. Perzská DNA v jej hudbe čoraz viac presvitá. S melizmami v speve, vibráciami a podtónom. V texte piesne „Oh My God“ sa venuje aj politike a konfliktu medzi USA a Iránom.
Aj keď Sevdalizu poznáme od roku 2012, zásadný bol pre ňu rok 2017, kedy predstavila svetu prvý album „ISON“.
Z neho pochádza väčšina úspešných klipov k piesňam ako „Shahmaran“, „Human“, „Marylin Monroe“ alebo v perzskom jazyku fársi spievanej skladbe „Bebin“.
Názov druhého albumu bol inšpirovaný perzským koňom Shabrang, ktorý patril mýtickému hrdinovi menom Siyâvash.
V perzskej mytológii znamená slovo shabrang „farby noci“. Aby Sevdaliza demonštrovala hlboký význam tohoto slova, vo svojich piesňach upozorňuje na viaceré odtiene noci. Výsledkom je dielo emocionálneho maximalizmu, ktoré graduje od temných piesní k ešte temnejším. Obývajú ich diabli, prípadne ženy predávajúce mandarínky a často používané slovo „zlo“ je počuť vo viacerých piesňach.
Rovnako ako v minulosti sa pod nové nahrávky producentsky podpísal holandský producent Mucky.
Okrem sláčikových nástrojov počuť v skladbách klavírne riffy, syntetizátory s gotickými zvukmi a pomalé rytmy. Výborný hlas speváčky vyniká v priamočiarej perzskej balade „Gole Bi Goldoon“, apokalyptickej klubovej skladbe „Darkest Hour“ i vo futuristickom grunge s názvom „Rhode“.
Pätnásť skladieb albumu je o emocionálnom extrémizme a snahe o jeho pochopenie. Sevdaliza spieva o zúfalstve, osamelosti, odcudzení, nešťastnej láske, alebo aj o nájdení seba a svojho vlastného mieru v chaotickom svete.
Buďte sebeckí – buďte sami sebou!
Sevdaliza apeluje na to, aby každý myslel na seba. „Byť sebecký jednoducho znamená byť sám sebou“, spieva v skladbe „Human Nature“ na protest proti odsúdeniu slova egoizmus.
„Shabrang“ je Sevdalizinin milostný list pre seba. Stelesňuje proces hojenia medzi strachom a nádejou.
NMR (foto: press Savdaliza)