SEVERANKY SOLJU VO SVOJEJ HUDBE SPÁJAJÚ MINULOSŤ SO SÚČASNOSŤOU

SoljuSolju – Odda Áigodat (Bafe´s Factory 2018)

Hudobný projekt Solju tvoria ostrieľaná fínska speváčka Ulla Pirttijärvi a jej dcéra Hildá Länsman.

Ich hudba je inšpirovaná kultúrnym dedičstvom jazyka „saami“ a tradičného spevu, známeho ako joik. Zároveň sú ich piesne  dialógom medzi tradičnou a modernou kultúrou. Solju sú hrdí na svoje korene a chcú to ukázať svetu.

Saamovia (Sámiovia, Laponci) sú domorodí obyvatelia severnej Európy, ktorí z veľkej časti žijú tradičným životným štýlom.

Je ich približne 130 tisíc a žijú najmä v severnom Nórsku, Švédsku, Fínsku a Rusku. V ich hudbe sa odráža mytológia a aspekty tradičného životného štýlu. Neznalému poslucháčovi môže evokovať prvky iných kultúr napríklad zo severnej Kanady alebo z Mongolska. Na albume Odda Áigodat sú kombinované prvky hudby Saamov s elektronickou hudbou. Občas je možné započuť aj zvuk gitár a orchestrálny sprievod. Pri nahrávaní 11 piesní tohto albumu asistoval i Český národný symfonický orchester. Na elektronické nástroje hrajú Samuli Laihoo, Janne Burton Puurtinen, na perkusie Teho Majamäki.

Solju
Solju

Hneď titulná skladba albumu „Oðða Áigodat (Nové časy)“ navodzuje dojem sofistikovanej aury popu a klasickej hudby, ktorá sa prenáša aj do ďalších nahrávok.

Speváčky vyzývajú na zmenu: „Stále počujeme joik, stále počujeme stádo sobov, ale ako dlho ešte?“ Pieseň „Heargevuoddji (Jazdec na soboch)“ s jazdeckým joikom a búrlivými perkusiami je o jazdcovi, ktorý jazdí na snehu: „Soby kráčajú a sane letia po doline, na vysočine, zdobia snehové chvosty,“. Jej refrén evokuje moderný „sound“. Asi „najpopovejšou“ je skladba „Davvebiekkat (Severský vietor)“, v ktorej graduje spojenie medzi minulosťou a súčasnosťou: Spieva sa v nej: „Démoni sa vás pokúšajú dostať, musíte počúvať svoje zmysly a dovoľte im, aby vás vietor severu ovládal“.

Obal albumu Oðða Áigodat obsahuje texty v pôvodnom jazyku saami, ktoré sú preložené aj do angličtiny.

Listovanie medzi jeho stránkami dáva tušiť, že spojenie s krajinou, prírodou, príbehmi a starými časmi je v hudbe Solju veľmi silné. Zvukové scenérie sa pohybujú od rozľahlej divokej tundry, až k najintímnejším ohniskám. Ako by sa dala ich hudba opísať v niekoľkých slovách? Je živelná, farebná, zemitá, éterická a autentická. Práve preto patrí album Oðða Áigodat medzi najzaujímavejšie tohtoročné škandinávske tituly.

Róbert Gregor (foto: press Solju)