Skupinu ShazaLaKazoo založili koncom 90. rokov srbskí hudobníci Milana Djurič a Uros Petkovič. Spojila ich ambícia prekračovať hudobné hranice, v ktorej sa prelínajú balkánske tradície, cigánske melódie a elektronické rytmy. Piesne na novom albume „Chorba“ nie sú žiadnou výnimkou.
Viacerým hudobníkom z Balkánu sa v 90. tych rokoch podarilo preraziť v Nemecku. Patrí medzi nich aj skupina ShazaLaKazoo, ktorá podpísala zmluvu s vydavateľstvom Asphalt Tango. Jej hudobný štýl je obohatený o latinsko-americké rytmy a vplyvy siahajúce od Afriky až po Blízky východ. Táto hudba podnietila vzniknúť nový žáner, ktorý charakterizujú balkánske rytmy, silné melódie i rôznorodá tanečná hudba.
Niektoré piesne a remixy priniesli skupine medzinárodné uznanie rezonujejúce u rôznorodého spektra poslucháčov, od nadšencov elektronickej hudby až po oddaných milovníkov world music. Koncerty na festivaloch po celom svete zanechali v kariére skupiny významné stopy a nemalé publikum je dychtivé po ďalšom vývoji jej hudobného príbehu.
Diskografia obsahuje štyri štúdiové albumy: „Speaking Balkanian“ (2010), „Karton City Boom“ (2011), „Monobrow“ (2014) a „Metanational“ (2016) a niekoľko EP, singlov a remixov.
Rozličné sposlupráce
Kariéra ShazaLaKazoo je postavená na viacerých spoluprácach s umelcami nielen z Balkánu, ale aj spoza jeho hraníc. Kreatívne partnerstvá rozšírili ich hudobné obzory a upevnili ich pozíciu priekopníkov v oblasti žánrového mixovania.
Kľúčový moment na ich umelckej ceste sa odohral počas vzniku tretieho albumu, keď sa neoddeliteľnou súčasťou kapely stal trubkár Milos Nikolic. Živým vystúpeniam i štúdiovým nahrávkam dodal nový rozmer.
Výživná polievka
K skupine sa po vydaní štvrtého albumu pripojila grécka speváčka a huslistka Aimilia Varanaki, ktorá sa stala charizmatickou frontmankou. Nový album „Chorba“ naznačuje otvorenie novej kapitoly, ktorá je obohatená o pôsobivý spev. ShazaLaKazoo naďalej redefinujú svoje hudobne hranice a pokračujú v tvorbe vlastného štýlu.
Nové piesne vznikli vďaka rôznym kulinárskym tradíciám. Ich výnimočnosť spočíva v schopnosti premeniť každodenné, často skromné ingrediencie – niekedy len hŕstku základných surovín a vodu – na bohatú a chutnú hostinu, ktorá poteší všetkých zúčastnených.
Tento alchymistický proces si vyžaduje čas a trpezlivosť, pretože ingrediencie sa varia a spájajú, pričom aj z obyčajného jedla sa môže stať niečo výnimočné. Môže to byť viac ako len obyčajný pokrm, ktorý vytvára živé umelecké svedectvo.
Kulinársky proces
Ako sme už naznačili, piaty album „Chorba“ je pomenovaný podľa tradičnej rumunskej polievky. Jeho nahrávky stelesňujú pokračovanie hudobnej cesty, ktoré si podobne ako ich kulinársky náprotivok vyžadovali čas a trpezlivosť. Odrážajú kulinársky proces, keďže kapela pri tvorbe svojich piesní kreatívne spája zmes zvukov a pomôcok, pričom svoje inšpirácie čerpá z rozmanitých zdrojov. Zatiaľ čo jeden je kulinárskym pôžitkom, druhý je hudobnou hostinou.
Nové nahrávky skupiny ShazaLaKazoo sme z uvedených dôvodov zaradili do rubriky „Album týždňa“ a priebežne vám ich budeme servírovať v našom vysielaní na platforme Mixcloud.
NMR (foto: press ShazaLaKazoo)