Stroon vydáva nový album „Uberhormones“ pod svojou značkou Frequent Fires. Venuje sa na ňom úvahe nad tým, či by bolo možné preniesť ľudstvo na vyššiu úroveň syntézou ľudských hormónov – na Ľudstvo 2.0.
Aké by to bolo, ak by sa dalo vylučovanie hormónov ovládať vôľou? Ako by sme to vedeli používať a čo by to urobilo s naším vlastným obrazom?
Sedem príbehových skladieb vytvoril Stroon v spolupráci s textárkou Nykolou Košnárovou, s ktorou spolupracoval aj pri skladaní skladby „Songs of Concealed Amplitude“ na objednávku Rádia Devín určenú pre udeľovanie cien Rádiohlavy 2016.
„V jednotlivých častiach libreta je predstavený jeden alebo viac hormónov, vedecké citácie a fakty sú kombinované s kontempláciou nad možnosťami, ktoré mi fantazijná schopnosť ovládať hormóny vôľou ponúkla,“ vysvetľuje autorka textu Nykola Košnárová. Písanie libreta si okrem iného vyžadovalo naštudovanie fungovania endokrinnej sústavy a funkcií hormónov v tele.
Album s fluidným príbehom vznikol na základe voľnejšej kompozície.
„Hudba je komprovizovaná – čo znamená, že zahŕňa elementy kompozície a súčasne improvizácie, ktorá je následne upravovaná do finálnej podoby. Použil som prístup orchestrácie elektronických stôp, pri ktorom pracujem s jednotlivými elektronickými nástrojmi ako s nástrojmi v orchestri. To znamená, že ich počet je počas celej skladby nemenný, rozoznievam ich v rôznych registroch a hlasoch, prideľujem im počas trvania skladby rôznu funkciu a hľadám ich extenzívne možnosti,” približuje proces svojej
tvorby Stroon.
„Mojou snahou bolo prepojenie zborovej a súčasnej elektronickej hudby v štýle, ktorý neobsahuje štandardné opakovanie motívov v rámci formy. Aj keď minimalistické opakovanie som zachoval,“ dopĺňa Stroon.
Na pozadí hutných basových syntetických zvukov, melodických leadov, dystopických perkusií a zvuku, ktorý vzdialene pripomína čembalo, či preparovaný klavír, vystupuje spevácky zbor ako element prevzatý z chrámovej hudby. Stroon podobne postupoval už na predchádzajúcom albume „Temple Timbre Embers“.
Pre sprostredkovanie myšlienok albumu „Uberhormones“ siahol Stroon po speváckom zbore Technik.
Nahrávka vznikla pod dirigentským vedením Petry Torkošovej a v hudobnej réžii skladateľa Mateja Slobodu (Ensemble Spectrum). Zbory nahrával v Dome zvuku Michal Džadoň a o mastering sa postaral viedenský producent Sam Irl.
Dizajn obalu pripravilo Chmela studio, podobne ako to bolo pri predchádzajúcom albume „Songs of Concealed Amplitude“. Na obale dominuje logo Stroona, navrhnuté Rudom Letkom, ktoré sa postupne stáva súčasťou Stroonovej vizuálnej identity. Album vychádza na priesvitnej vinylovej platni v obale, ktorý poteší každého fanúšika a fanúšičku haptických vnemov.
Album „Uberhormones“ mal byť premiérovo predstavený naživo 10. decembra 2021 v priestore súčasnej kultúry A4. Kvôli aktuálnej pandemickej situácii bude odprezentovaný vo forme živého streamu na Facebookovom profile „A4-ky“ so špeciálne pripravenými vizuálmi Jakuba Pišeka alias VJ Kubriela.
NMR (foto: Ján Šipocz)
Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt „Uberhormones“ vznikol s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, Nadácie mesta Bratislavy a SOZA.