Festival Konvergencie opäť dokazuje, že klasická hudba má rôzne podoby a presahy
V sobotu bude v najstaršej časti Bratislavy akcia Jesenné Kapitulské dvory. Medzi domami na Kapitulskej ulici sa bude dať vidieť aj ten albrechtovský, ktorého rekonštrukcia utešene pokračuje. Práve tento dom bol roky neoficiálnym kultúrnym centrom, oázou dobrej hudby, kníh a výtvarného umenia. Práve v tomto dome sa roky muzicírovalo, udržiavala sa stará prešporská tradícia komorného hrania.
Podobnú domácku atmosféru má už od svojich začiatkov aj festival Konvergencie, ktorý sa začne v nedeľu. Je to najmä festival violončelistu Jozefa Luptáka, on si ho vymyslel po návrate z londýnskych štúdií a vždy si zahrá na väčšine koncertov. Že je to egotrip, môže napadnúť len niekomu, kto nepozná jeho muzikantské schopnosti a povahu alebo tomu, kto ešte na festivale nebol. A to je chyba, pretože toto nie je klasika v podobe prevarených diel najslávnejších autorov, bifľovania či mechanického pižľania nôt. Jozef si vždy pozve hudobníkov, ktorí sú jeho priateľmi a sú podobne naladení. S chuťou prísť s niečím neopočúvaným a dobre si spolu zahrať. Tak to bude aj tento rok.
Rozmanitosť
Festival sa začne dvojportrétom Schubert/Rihm v koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a uzavrie sa presne o týždeň v rovnakej sále večerom na tému Šostakovič. Oba koncerty dobre vystihujú o čo ide Konvergenciám: na úvod spojenie Schubertovho Okteta v podaní medzinárodnej zostavy muzikantov so skladbou súčasného nemeckého skladateľa, ktorý ju napísal ako poctu svojmu predchodcovi, na konci spojenie hudby s literatúrou. K dvojitému výročiu ruského génia vychádza v slovenskom preklade kniha Juliana Barnesa, z ktorej bude čítať Robert Roth.
Medzitým je veľa hudby na viacerých miestach v centre Bratislavy. Tento rok je najmä “husľový” – príde charizmatická Holanďanka Isabelle van Keulen, ktorá už ako sólistka hrala s berlínskymi filharmonikmi či s Royal Concertgebouw Orchestra, prídu aj známy ruský virtuóz Ilja Gringolts a Daniel Rowland, ktorý bol v Bratislave vo februári, keď so súborom Brodsky Quartet odohrali kompletné Šostakovičove kvartetá.
Keď sa na program nepozriete cez interpretov, ale cez skladateľov a žánre, nájdete rozmanitosť. Isabelle van Keulen okrem klasiky predstaví aj tangá Astora Piazzollu, ďalej zaznejú uspávanky, zvuk avantgardného Paríža prvej polovice 20. storočia (Antheilova sonáta s bongami a revolverom), suita Atom Heart Mother pre rockovú skupinu, sólové violončelo a spevácky zbor od artrockovej legendy Pink Floyd, unikátny škandinávsky nástroj nyckelharpa, ironický aj kontemplatívny Šostakovič a premiéra piesňového cyklu Jevgenija Iršaia.
Jesenný a zimný bonus
Konvergencie oficiálne trvajú presne týždeň, od tejto nedele do 25. septembra. Festival však bude mať ešte dva bonusy. V polovici novembra príde do Bratislavy americký Fine Arts Quartet s violončelistom Robertom Cohenom a vo februári sa chystá ďalší špeciálny projekt. Po kompletnom Šostakovičovi zaznie aj komplet sláčikových kvartet ďalšej kľúčovej osobnosti 20. storočia – Bélu Bartóka. Odohrá ich Jerusalem Quartet.
Oliver Rehák