Po vystúpení na veľtrhu Womex prišli za fínskou skupinou Suistamon Sähkö ľudia s vážne mieneným dotazom, či nešlo o vtip.
Obavy z počúvania hudby, ktorá znie ako ľudová hudba, vyzerá ako ľudová hudba, ale s ľudovou hudbou nemá nič spoločné, snáď zmierni fakt, že bez ľudovej hudby by nikdy nevznikol tak skvelý album ako „Varokaa! Hengenvaara“.
Počas tanca vám naozaj hrozí kolaps, s názvom „Pozor! Nebezpečenstvo života“ rovnako tak ale skupina mieri na hodiny, ukazujúce za päť minút dvanásť pred koncom života na planéte, kde veľa ľudí zmenám klímy nevenuje náležitú pozornosť. To je pre Fínov dosť dôležitá téma, nie však jediná a každopádne aj tá najmenej príjemná podávaná zabalená v humore a vo forme folktroniky premiešanej s hip hopom.
Suistamon Sähkö prekladáme ako Elektrina zo Suistamo, teda mestečka z ruskej časti Karélie.
Tam, ako je známe, dorazila kedysi mladá študentka Sibeliovej akadémie Anne-Mari Kivimäen, aby tam študovala zabudnutú hudbu tamojšieho rodáka, speváka a akordeonistu Ilju Kotikallieho. Inšpiroval ju k nahratiu niekoľkých veľmi cenených sólových albumov a na stretnutie s tanečnicou a speváčkou Reettou-Kaisa Iles, s ktorou vytvorili folk-kabaretné duo Puhti, venujúce sa s veľkou láskou, ale aj s nekompromisnou svojvôľou ľudovej hudbe.
Elektronik, beatboxer a raper Eero Grundström sa nezdá, ale ako rešpektovaný hráč na harmónium sprevádza tiež slávnu akordeonistku Mariu Kalaniemi a s fúkacou harmonikou žiari vo famóznom kvartete Sväng.
Fínskej tradičnej hudbe vždy nablízku. Spevák, tanečník a autor väčšiny uletených textov Tuomas Juntunen sa okolo nej len mihol, pravdou však je, že tradíciu má v úcte, hoci tomu podľa jeho obojpohlavného vzhľadu nič nenasvedčuje. Lenže to už sa teraz vzťahuje na všetkých členov Suistamon Sähkö, ktorí vyzerajú, ako by práve opustili pódium nejakej burlesky. Na grafiku a videa vyprevádzajúcom do sveta nový album si totiž najali uznávaného módneho návrhára Justus Kantakoskiho a fotografa Morttiho Saarnia. Pretože sú to vraj mladí chalani, ktorí ich chápu a ku všetkému žijú v Paríži.
Vymaniť sa z kúzla Suistamon Sähkö je ťažké.
Menovite: u skladby „Up’n Down“ napríklad priznávajú, že ruský akordeón Notka sa drží rytmov legendárneho počítača Commodore 64. A pevný postoj k šialenstvu dnešnej doby zastáva Anne-Mari v tanečnom trháku „Kuts“: sumarizuje totiž inšpiráciu nadžánrovým albumom „Madame X“ od Madonny, afro-popom z Mozambiku a zvukom páriacej sa karelskej kukučky. A ak si u niektorých príbehov vraj pripadáte ako pri návšteve mestečka Twin Peaks, nesmiete sa diviť, že vám občas v hrdle zaskočí aj brzdová doštička.
„Naším hlavným cieľom je prinútiť ľudí tancovať a dobre sa pri tom spoločne baviť. Iste, môžeme ich priviezť do klubu a naučiť ich tradičný tanec jenkka, lenže to by išlo len o časť zábavy, o ktorú stojíme,“ tvrdí manifest Suistamon Sähkö, posilňujúci si s albumom pozíciu jednej z najzaujímavejších fínskych skupín posledných rokov.
Jiří Moravčík a NMR (foto: press Suistamon Sähkö)