Peruánsky prezident Ollanta Humala ju pred desiatimi rokmi vymenoval ministerkou kultúry. Susana Baca sa tak stala prvým členom vlády čiernej pleti od vzniku nezávislého Peru v roku 1821.
Susana Baca, spočiatku ako muzikologička, spisovateľka a neskôr ako speváčka, sa výrazne zaslúžila o zviditeľnenie černošskej hudby z Peru.
So svojím manželom založila inštitút Negro Continuo, ktorý mapuje jej históriu. Na známom albume „Eco de Sombras“ z roku 2000 sa ako gitaristi podieľali Marc Ribot a David Byrne, ktorý je zrejme jej najslávnejším fanúšikom.
Kým blues, jazz i ďalšie černošské štýly zo Severnej Ameriky prenikli do sveta, černošská hudba z juhoamerického Peru zostávala pre väčšinu sveta tajomstvom.
Speváčka Susana Baca zasvätila tomuto žánru, ktorý je v jej vlasti ohrozenou kultúrou, celý život. Na peruánskom vidieku vyhľadávala spevákov, ktorí vďaka svojim starým rodičom poznali černošské piesne z doby otroctva.
Nový album „Palabras Urgentes“ je oslavou jej päťdesiatročnej hudobnej kariéry.
Sedemdesiatsedem ročná speváčka na ňom sumarizuje skúsenosti, ktoré nazbierala pri tvorbe hudby, výučbe i v politike. Za svoju hudbu obdržala niekoľko cien Grammy.
Nový album, ktorého názov sa dá preložiť ako „Naliehavé pravdy“, vznikol ako istá forma protestu. Má vyvolať diskusiu a zamyslenie sa nad dnešnými ťažkými časmi. Vďaka kombinácii pôsobivej hudby a naliehavosti textov vyznievajú jeho piesne presvedčivo.
Speváčkin plynulý, intímny prejav je podobný ako pred rokmi. O produkciu albumu sa postaral Michael League z americkej inštrumentálnej skupiny Snarky Puppy.
Ľubozvučná „La Herida Oscura“ skomponovaná jej priateľkou menom Chabuca Granda a „Milonga De Mis Amores“ pieseň z roku 1937 od predstaviteľa argentínskeho tanga Pedra Laurenza , sú len dve z ukážok, ktoré evokujú honosné tanečné sály minulosti.
Chladnejší nádych má skladba „Sorongo“ a zaujímavo vyznieva aj salsa pôvodne od portorického skladateľa menom Tite Curet Alonso. Pieseň „Vestida de Vida“ vytvára strhujúce finále albumu, ktorý by ste si nemali nechať ujsť.
NMR (foto: Javier Falcon)