The Bongo Hop je afrokaribský projekt, ktorý vedie francúzsky trubkár Etienne Sevet. Na jeho novom albume „La Pata Coja“ sa podieľalo množstvo hostí.
The Bongo Hop hrajú tanečnú zmes rôznych štýlov, medzi ktorými dominuje afrobeat, kolumbijská hudba „costa“ i jazz. Ich hudba má ambíciu stavať mosty, vyzývať k tancu a dávať priechod emóciám. Po albumoch „Satingarona pt 1 + 2“ a „La ňapa“ sa skupina pripomína s novým albumom, na ktorom hosťuje napríklad afro-kolumbijská speváčka Nidia Góngora, haitská voodoo senzácia Moonlight Benjamin a brazílsky producent a spevák Lucas Santtana. Na každej z ôsmich skladieb albumu sa podieľa iný hosťujúci spevák.
Hudobná kariéra
Etienne Sevet sa narodil v Bordeaux, no v súčasnosti žije v Lyone. Toto mesto sa v posledných rokoch stalo akousi baštou alternatívnej hudby. Ako hudobník sa prezentuje od svojich 34 rokov, pričom jeho tvorbu inšpiroval najmä osemročný pobyt v Cali, kde pôsobil ako novinár. Na trúbku sa naučil hrať sám. Hudobné vzdelanie získal až v roku 2011, po návrate do Francúzska, kedy sa začala formovať jeho hudobná kariéra a vznikla jeho kapela.
Na predchádzajúcom albume „La Ñapa“ z roku 2022, sa podieľali Paulo Flores z Angoly, Souad Asla a tiež Nidia Góngora. Nové nahrávky vznikli už bez producenta známeho ako Patchworks, s ktorým kapela spolupracovala v minulosti. Jeho prácu sme vám na našom webe predstavili prostredníctvom viacerých projektov.
Kapela pri hľadaní svojej vysnívanej hudobnej krajiny obchádza Atlantik a album „La Pata Coja“ (Chromá noha) začína v Kolumbii, kde líder kapely a autor všetkých piesní Etienne Sever niekoľko rokov žil. Setom sa prelína afro-kolumbijská pacifická tanečná hudba latinsko-amerického pôvodu, ktorá dostáva džezový a karibský nádych. Polyrytmy a dychová sekcia má tentoraz organickú sviežosť a šmrnc aj bez veľkej postprodukcie.
„Tentoraz nedošlo k žiadnym úpravám a vylepšeniam. To, čo vzniklo v deň nahrávania, je to, čo ľudia počujú na konci, takže je to ako vidieť nás na pódiu,“ povedal Etienne.
Hostia
Speváčka Nidia Góngora je známa svojou sólovou tvorbou i vďaka nahrávkam s Willom ‚Quantic‚ Hollandom. Dlhodobo spolupracuje aj so skupinou The Bongo Hop a tentoraz sa na albume predstavuje aj jej neter Francy Bonilla, ktorá spieva skladbu „Mi Olla“. Francy pochádza tiež z Timbiqui, mesta na tichomorskom pobreží Kolumbie. Album začína emotívnym sólovým spevom o kráse Kolumbie, ktorý má snahu napraviť negatívnu povesť krajiny. Nidia Góngora pravidelne s kapelou koncertuje. Vo Francúzsku sa všetci ocitli na križovatke „tropickej hudobnej scény“, na ktorej sa umelci zaoberajú rôznymi svetovými štýlmi, zahŕňajú ich vplyvy a pritom budujú niečo nové. Typickými príkladmi sú napríklad Meridian Brothers alebo Dowdelin, ich kolegovia z vydavateľstva Underdog Records.
Skladbu „Eko Eko“ naspievala haitská speváčka Moonlight Benjamin, známa svojim zvučným hlasom. Pre Etienna je výber spolupracovníkov kľúčový. Málokedy sa spolieha na odvodený hlas určitého regiónu alebo národa. Radšej sa pozerá na to, čo vo Francúzsku nazývajú zrnom. Je to preferovaný pohľad na fotografiu odhaľujúci štruktúru a autenticitu a nie pohľadnicovo dokonalú digitálne vylepšenú verziu. „Je to o duši,“ hovorí Etienne.
V piesni „Dekonekte“ sa znovu spojil so spevákom Kephnym Eliacinom z Haiti, s ktorým spolupracoval už v minulosti. Skladba je o živote Kephnyho ako prisťahovalca. Na živobytie v Paríži si zarába v miestnom obchode s potravinami a po práci ako hudobník. V nákazlivej tanečnej skladbe kraľuje Kephnyho barytónový hlas a mieša sa v nej kolumbijský vplyv s klasickým „biguine“ z Martiniku.
Inšpirácia komiksom
Titulná skladba je o vyrovnaní sa s nepredvídanými situáciami. Etienne ju zložil po zotavovaní z nehody v Dominikánskej republike, pri ktorej si poškodil krížové väzy. Obával sa, že to obmedzí jeho koníček, ktorým je turistika. Keď túto pieseň pustil Nidii, povedala mu o nedávnej strate svojich dvoch bratov a matky. Tiež bola bezradná, no po konzultácii spoločne dospeli k záveru, že bez ohľadu na rozsah existujú rany, ktoré vás navždy zmenia. Napriek tomu si ich nesiete na chrbte a kráčate s nimi ďalej po ceste života. A možno si niekedy aj znovu zatancujete.
Názov The Bongo Hop je inšpirovaný starým komiksom, ktorý Etienne čítal ako dieťa. Príbeh sa týkal afrického námorníka a jeho cesty po nepokojnom kontinente v postkoloniálnych časoch. Bola to akási africká verzia talianskych „Corto Maltese“. Filozofia komiksu je založená na ceste a zážitkoch, nie na cieli. Stratiť sa je vlastne otvorenie dverí umožňujúce sebapoznanie. A s týmto mottom skupina pokračuje na svojej ceste, na ktorej premosťuje kultúry a hudobné formy, a to všetko s úsmevom.
Underdog Records a Róbert Gregor (foto: press The Bongo Hop)