THE WAEVE: TEMNOTA I SVETLO


The WAEVE je hudobný projekt, pozostávajúci z britskej dvojice Graham Coxon a Rose Elinor Dougall. Ich bezmenný debutový album charakterizuje folk-rock, post-punk, pesničkárstvo i náznaky filmovej hudby.


Graham Coxon je uznávaným hrdinom svojej generácie. Poznáme ho ako gitaristu skupiny Blur, od roku 1998 nahral deväť sólových albumov a svojou hudbou prispel tiež na niekoľko soundtrackov. Rose Elinor Dougall je speváčka a skladateľka z Londýna, ktorá nahrala tri sólové albumy. Počas svojej kariéry spolupracovala tiež napríklad s Markom Ronsonom a Baxterom Durym.

Obaja sa hudbe venujú od skorého veku a pochádzajú z hudobníckych rodín. Rose vyrastala v Brightone ako dcéra hudobného skladateľa, v šestnástich rokoch sa pridala ku skupine The Pipettes. Graham sa narodil v Dolnom Sasku ako syn britského armádneho hudobníka; s rodičmi žil v Berlíne a Münsteri, neskôr sa presťahovali späť do Anglicka. Ako tínedžer sa naučil hrať na gitaru, bicie a tiež na saxofón.

Dvojicu spojila náhoda

Obaja majú podobný vkus, a preto sa rozhodli spojiť svoje vedomosti a skladať hudbu spoločne. Spočiatku boli trochu neistí. Keď sa stretli pri prvom nahrávaní a v štúdiu sa objavil saxofón, bolo im jasné, že práve tento nástroj pomôže definovať ich zvuk. Smer bol jasný a nesmelosť zmizla. Tóny saxofónu je počuť takmer v každej piesni tohoto albumu.

Rose Dougall a Graham Coxon prezradili, že v ich hudbe sa stretávajú dva podobné vesmíry. Napriek tomu si príprava albumu vyžiadala určitý čas, počas ktorého obaja prichádzali s novými nápadmi. Rozhodovanie, ako budú jednotlivé nahrávky napokon znieť, bolo ťažké. Napriek tomu sa výsledok podaril.

Album produkoval James Ford (Arctic Monkeys, Florence & The Machine, Foals, HAIM) a bol nahraný začiatkom tohto roka v Londýne. Spojenie všetkých tvorivých síl poskytlo príležitosť prekonať inštrumentálne komfortné zóny.

Prvý singel „Can I Call You“ sa začína baladicky, neskôr sa zmení na skladbu poháňanú krautrockom a grahamovým gitarovým sólom. V skladbe „All Along“ hrá Graham na citternu, stredovekú lutnu. Rose hrá na klavír a modulárny syntetizátor ARP 2000. Hudba The WAEVE je prirovnávaná tiež k búrlivému folk rocku Sandy Denny a dvojice John & Beverley Martyn.

Skladby „Over and Over“ a „Kill Me Again“ miestami pripomínajú priemyselný rock sedemdesiatych rokov v štýle Kevina Ayersa alebo Van der Graaf Generator. Dvojica sa v nich strieda vo vokálnom prejave za podpory zvuku syntetizátorov a vzdušných bicích. Graham a Rose udržujú poslucháča v napätí, ktoré vyvrcholí prenikavým a harmonickým saxofónovým „breakdownom“. Tieto nahrávky si zachovávajú čistú a pritom svojskú záhadnú estetiku, ktorá tvorí DNA tohoto albumu. 

NMR (foto: press The WAEVE)