Urna Chahar-Tugchi featuring Kroke – Ser (Urna Chahar-Tugchi / UCT)
Tak ako sa trio Kroke už dlho vymyká z obrazu klezmerov z krakovskej židovskej štvrti Kazimerz, od speváčky Urny Chahar-Tugchi neočakávajte hocijaké piesne zo stepí Vnútorného Mongolska. Na albume Ser (Awakening) sa blíži nášmu vnímaniu hlasovej umelkyne, požehnanej úplne mimoriadnym hlasom, avšak bez potreby eskalovať emócie cez experimenty a v pokore s akou vníma hudobné dedičstvo, sa šťastne našla s Poliakmi, takisto „inovátormi“ s víziou poslucháčov skôr objímať než provokovať .
„Som nomádka a neviem kde budem zajtra,“ tvrdí o sebe dcéra tradičných pastierov zo stepí čínskej provincie Vnútorné Mongolsko. Hoci sa z nej podľa zvyku mala stať príkladná manželka a matka, odišla do hlavného mesta Hohhot študovať hudbu a pokračovala v Šanghaji, kde na konzervatóriu zdokonaľovala hru na yangqin, čínsku verziu cimbalu.
Po presune do Nemecka začala spolupracovať s bavorským skladateľom a hudobníkom Robertom Zollitschom, zameranom na čínsku hudbu a pamätáme si ju tiež zo spolupráce s maďarským huslistom Zoltanom Lantosom. Nemalo by to smerom k nim vyznieť neúctivo, napokon to počujeme, najviac si porozumela s hudobnou otvorenosťou tria Kroke. Poznajú sa od roku 2012, ale až s albumom sa v Urne ale doslova prebudila všetka túžba oddať sa presvedčeniu, vloženého do skladby Beleg (The Gift): „Narodila som sa s dvoma darmi: rodnými koreňmi a s tým, kto som. To sú moje dary priateľom po celom svete.“
Hráč na violu a precítený spevák Tomasz Kukurba, akordeonista Jerzy Bawoł a kontrabasista Tomasz Lato sa identifikujú s klezmerom už len okrajovo. Vyvliekli ho z Kazimerze, zbavili nedotknuteľnosti a bez toho, aby mu nasadili popovú korunu, s nadýchane vyklenutými melódiami ho usadili do prostredia „vyššieho populáru“ a premenili v otvorenú platformu hudobných impresií prenikajúcu do artrockového „náprahu“ a improvizačnej hravosti na pomedzí tradície, jazzu, avantgardnej klasiky a obyčajnosti skočných pesničiek. Zaspievala si s nimi Natacha Atlas, nahrávali s huslistom Nigelom Kennedym a Petrom Gabrielom. Spolupracujú aj s vynikajúcimi poľskými speváčkami Edytou Geppert a Annou Maria Jopek a ak je pre nich niečo výrazne charakteristické, tak vcítenie sa do hudby iných. A to nie iba v úlohe sprievodcov: s Urnou sa podieľali na aranžmánoch všetkých skladieb, naladili sa na jej vnímanie tradičných piesní velebiacich vzájomné vzťahy človeka s prírodou.
„Jej hlas mi pripomína šušťanie vetra, žiaru slnka, penu z vodopádu a jemný záchvev motýlích krídel. To je dôvod, prečo v ňom počujem ohromujúci prírodný orchester, „napísal niekto o nej a my tomu veríme. Rovnako, pokiaľ Urna prednesie svoje posolstvo ľudstvu:“ Poučme sa z minulosti a na cestu do budúcnosti si z nej vezmime všetko úžasné a cenné. Prajem všetkým ľuďom, aby našli vnútorný pokoj a zdieľali ho s ostatnými. A dúfam, že vaše príbehy sa cez moje melódie prenesú do neobmedzeného priestoru medzi nebom a zemou.“
Jiří Moravčík (foto: press)