Treba už konečne povedať na rovinu, že vnímanie tureckej hudby má u nás zvláštnu príchuť.
Mnohí ju spájajú so scénickou hudbou tureckých televíznych seriálov. Isteže, aj to je turecká hudba, lenže väčšinou nepredstavuje dnešnú tureckú umeleckú špičku. A tá má rôzne podoby. Začína pri modernej hudbe inšpirovanej anglo-americkými štýlmi (popovými, rockovými, elektronickými, jazzovými, komerčnými aj alternatívnymi), končí pri pôvodnej tureckej hudbe, úzko spätej s folklórom. Tá moderná je pre väčšinu ľahšie akceptovateľná, s tou druhou je to problematickejšie. I keď … často sa za tým skrýva odmietanie si ju vypočuť z dôvodov predsudkov, neraz spočívajúcich v snobskej snahe byť „in“. Pritom by nám nemala byť cudzia.
Turci totiž v minulosti ovplyvnili slovenskú ľudovú hudbu.
Niekomu sa to môže zdať nepravdepodobné, no keď si tureckých folkových bardov vypočujete pozorne bez zábran, možno na to prídete sami. Ich výraz má mnoho spoločného s výrazom našich ľudových piesní, najmä tých smutných. A tak trochu aj feeling, štýl. A ten je v podaní tureckých „folkeriek“ veľmi dojímavý. Nebudem vás trápiť opisom tureckej hudby a jej histórie. To by bol elaborát bez konca.
Poďme radšej priamo uviesť pár vzoriek „pravej“ súčasnej tureckej hudby.
Ako prvú uvádzam speváčku Olcay Bayir, žijúcu v Londýne. Tej nedávno vyšiel album Neva / Harmónia a ako vyzerá jej vystúpenie ilustruje prvé video pod článkom.
No a potom už Aynur Dogan! To je tá spomínaná skutočná turecká špička. „Rebelka“ kurdského pôvodu. Bojovníčka za práva kurdských žien. Jej album „Kurdské dievčatá“ bol v Turecku určitú dobu zakázaný. Turecké publikum do nej hádzalo nenávistne rozličné predmety. Následne na 2 roky odišla do cudziny. Najprv vám od nej ponúkam uspávanku, ktorá vás však môže dojať k slzám, takže napokon asi ľahko nezaspíte. A potom ukážku z jej albumu Hevra (Spolu), ktorý dlho neopúšťal rebríček World Music Charts Europe. Zaujímavosťou tohto albumu je spolupráca Aynur so španielskym producentom Javierom Limónom (ten zase spolupracoval s umelcami, ako Paco deLucía, Wynton Marsalis). Takže piesne na tomto albume sú turecko-španielskou fúziou.
Miroslav Potoček (foto: archív)