V nedeľu 29. októbra sa v poľskom meste Katovice skončil putovný medzinárodný veľtrh WOMEX 2017. Iba po druhýkrát v histórii sa toto najdôležitejšie a najväčšie stretnutie umelcov a profesionálov pracujúcich v oblasti tzv. world music konalo v krajine strednej Európy. Slovensko reprezentovala hudobná skupina Banda a zástupcovia platformy WOMUSK.
Koncert Bandy sa konal v rámci scény Kato Connections vo štvrtok a zaznamenal veľmi dobré ohlasy medzi hudobnými kritikmi, publicistami a promotérmi. Členovia Bandy sa zastavili aj v slovenskom stánku, ktorý bol umiestnený v spoločnom priestore so zástupcami Česka, Poľska a Maďarska (tzv. Central European Music Square), kde sa stretli so záujemcami o ich tvorbu a nahrali aj rozhovor a videoklip pre thajskú televíziu.
V slovenskom stánku zástupcovia platformy World Music from Slovakia (WOMUSK) poskytovali záujemcom informácie o slovenskej world music scéne, ale aj rôzne hudobné nosiče, informačné brožúry a ďalšie promo materiály. Záujem bol o slovenskú world music, jazz, folklór aj o materiály o festivaloch, ľudových nástrojoch a hudobníkoch na Slovensku.
Päťdňový sviatok milovníkov world music sa skončil v nedeľu popoludní odovzdávaním cien. Vo veľkej sále Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu (NOSPR) v Katoviciach si prevzali ceny speváčka z Mali, Oumou Sangaré, vydavateľstvo Glitterbeat Records a Petr Dorůžka, český publicista a hudobný pedagóg.
Podľa oficiálnych správ od usporiadateľa – berlínskej spoločnosti Piranha Arts – sa tohto roku sa na WOMEX-e zúčastnilo okolo 2600 hudobných profesionálov z 90 krajín a zaznelo 60 hudobných projektov na siedmich pódiách. Katovice zaznamenali doteraz najväčší počet vystavujúcich subjektov v rámci veľtrhu WOMEX v histórii. O to viac teší, že medzi nimi nestratili ani zástupcovia Slovenska.
Prezentácia na veľtrhu WOMEX bola podporená z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.. Partnermi podujatia boli Bratislavský Samosprávny Kraj, Hudobné Centrum, Hudobný Fond, SOZA, BTB Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Národné Osvetové Centrum, SĽUK a vydavateľstvá Pavian Records, Slnko Records a Pavlík Records ai.
Vladimír Potančok (foto: Robert Ragan)