Slovenské elektronické duo Waterbased po dvoch rokoch intenzívnej práce zverejnilo debutový album „Silent Regions“.
Waterbased tvorí speváčka Julls Miháliyová a gitarista, výtvarník Ľuboslav Krajňák. Na svojom prvom albume s deviatimi skladbami duo predstavuje pestrú škálu emócii. Jemný spev a osobné texty sú v kontraste s celkovým elektronickým designom nahrávky.
K nahrávaniu boli prizvaní úspešní producenti ako Jonatán Pastirčák (Isama Zing) a Ondřej Mikula (Aid Kid). Uskutočnilo sa v pražskom štúdiu Faust a o finálny mastering sa postaral Tomáš Karásek.
Texty symbolizujú osobné spovede
Ich autorkou je speváčka Julls a názov albumu vznikol skôr ako samotné skladby. Texty boli písané v nepokojných časoch, ktoré hľadajú identitu a spochybňujú súčasné črty spoločnosti.
„Silent Regions, čiže moje tiché miesta, sú témy o ktorých inak hovoriť neviem. Téma každej skladby je iná. Piesne sa dotýkajú nepríjemných emócií a situácií, ktoré som buď sama riešila, alebo som si ich všimla a trápia ma. Napríklad v skladbe Episode 2 je to environmentálna depresia, skladba Rhythm 0, je inšpirovaná vystúpením Mariny Ambramović z roku 1974, kde ústrednou témou je temná stránka kolektívneho správania. Celý album by som opísala ako trochu nahnevaný, trochu smutný, miestami úzkostlivý, ale úprimný,“ hovorí speváčka.
V niektorých piesňach počuť tiež tradičné nástroje ako piano a gitary a vlastné terénne nahrávky zachytené v bežnom živote, ako štartovanie auta, alebo zvuk vtáčích krídel. Každý nahraný alebo vytvorený zvuk následne prešiel post-produkciou, čím nadobudol novú podobu.
„Som na nás hrdý, že sme pri tvorbe albumu boli neúnavní a že sme dokázali hľadať, vylučovať, hrať sa a experimentovať so skladbami. Som nesmierne rád, album je pre mňa najúprimnejším zhrnutím nášho života,“ uvádza Krajňák, ktorý ako vyštudovaný výtvarník stojí tiež za grafickou úpravou všetkých nahrávok. Fotografie sú dielom fotografa Ondreja Rychnavského, ktorý je známy pod umeleckým menom Ryon.
Prvý singel „L.gain“ vyšiel spolu s videoklipom, ktorý režíroval Matej Bálint. „Klipom sme chceli poukázať na zamyslenie, do ktorého sa človek dokáže ponoriť v bežnom živote. Človek je neustále prenasledovaný svojimi myšlienkami a nemá kam ujsť. Prijatie sa však môže stať oslobodením,“ dodáva k tvorbe klipu Julls.
Druhý singel s názvom „Polaroid“ je o spomienkovom optimizme po rozchode. Hudobne ním duo chce vyjadriť nadhľad a uzavretie, ktoré nastáva s odstupom času. S vizuálom k tejto piesni pomohla talentovaná motion-dizajnérka Daria Kolodina.
Skladba „Nothing“ je veľmi osobnou, videoklip k nej speváčka zrealizovala počas pobytu v Barcelone. Odráža melancholickú náladu skladby, ktorá je o stretnutí samého seba ako cudzieho človeka.
Julls Miháliyová a Ľuboslav Krajňák odpovedali tiež na nasledujúce otázky:
O tom čo inšpirovalo texty albumu už niečo prezradila Julls. Čo vás ale inšpirovalo hudobne?
Ľ: „Najprv to bola samotná radosť z tvorby, nová výzva, čo bolo najlepšie palivo na inšpiráciu. Neskôr, ako sme viac produkovali naše piesne, tak osobne som si uvedomoval a vnímal príbuznosť v iných dielach. Myslím, že najvýznamnejšia inšpirácia pri procese tvorby, a hlavne pri samotnom dokončovaní albumu, bola hudba interpretov ako FKA Twigs, Billie Eilish, Arca, Sega Bodega, Bjork (gitarové veci: Meshuggah, Gilla band, Atoms for peace). Otvorilo to viaceré možnosti ako sa nebáť uchopiť pieseň celú odznova. Ale album nevzhliada k žiadnemu z týchto interpretov. Hudba a samotná hra bola tou najväčšou inšpiráciou, album si vybral vlastný smer.“
Ako sa na celkovom zvuku albumu pričinili producenti Isama Zing a Aid Kid a ako sa vám s nimi spolupracovalo?
Ľ: „Spolupracovalo sa nám výborne. Dali do toho procesu svoju skúsenosť a víziu. Väčšina piesní dostala väčšiu dynamiku a rytmiku. Svojou stavbou a ani nápadmi sa veľmi nemenili, skôr to bol proces, v ktorom sme kládli dôraz na kvalitu a podstatu piesní. Často sme sa trafili do zmyslu skladby, čo má vyjadrovať, alebo sme ho ešte viac produkčne dali do popredia. Myslím, že iba dve piesne sme nakoniec nedokončili a nechali si ich na iný album .) Aj po produkčných sessions sme chalanov zásobili ďalšími zvukmi a viacerými víziami. Bol to proces, v ktorom sa vždy otvorili dvere inšpirácie.“
J: „Od začiatku sme si ujasňovali, či sme na to pripravení. Dali sme im voľnú ruku a ja som s úžasom pozorovala ako sa do toho vrhli po hlave, v dobrom. Išlo to spontánne a keď sme sa na niečom dlhšie zasekli, vedeli sme, že to zrejme nebude ono. Ľubo sa od ich tiež veľa naučil, čo sa týka produkcie. Ku koncu už pripravil hudbu, ktorá si vyžadovala minimálne zmeny. Jonatán a Ondra sú naozaj vynikajúci v tom čo robia a celý čas som im verila.“
Aké sú na album ohlasy a kam siahajú vašu ambície?
Ľ: „Ohlasy prenechám na Julls. Môj pocit je, z toho čo sa ku mne dostáva, že vizuál a hudba sú veľmi dobre prepojené, čo ma ako autora oboch zložiek teší. Myslím, že ten album je na viacero vypočutí a preto ohlasy ešte prídu. Ja už to mám uzatvorené. Momentálne som myšlienkami nasmerovaný urobiť z toho veľkú show s projekciou, bubeníkom a s Julls, ktorá je extrémne talentovaná. Túžim iba po jednom s Waterbased a to dostať šancu“.
J: „Vedela som, že album bude na počúvanie ťažší a temnejší, a preto som nevedela odhadnúť ako to ľudia príjmu. Reakcie z nášho blízkeho kruhu ma veľmi milo prekvapili. Kamoši mi ukazujú screenshoty, že skladby sú už pridané v ich obľúbených, píšu ktorý song majú najradšej. Ale dostáva sa to aj za náš kruh! Vypredali sa nám už skoro všetky limitované vinyly a ide to ďalej. Moja ambícia je uchovať si nadšenie pre hudbu.“
Zuzana Kernová a Róbert Gregor (foto: Ondrej Rychnavský)
Aktuálne koncerty Waterbased spoločne s českou kapelou Khoiba:
12.4. Hradec Králové – Kostol Sv. Jana Nepomuckého*
13.4. Brno – Kabinet Múz*
14.4. Přibice – Aquabar*
21.4. Valašské Meziříčí – Mklub*
22.4. Ostrava – Dock*
27.4. České Budějovice – Výměník 1*
28.4. Banská Bystrica – Záhrada Centrum nezávislej Kultúry*
29.4. Jihlava – DIOD*
27.5. Praha – Kasárna Karlín (krst albumu Silent Regions) + Zaffer 9
08.6. Košice – Tabačka Kulturfabrik
10.6. Bratislava – Nová Cvernovka (krst albumu Silent Regions) + Isama Zing