WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA: TRADIČNÁ HUDBA, JAZZ AJ ELEKTRONIKA

V polovici augusta na rôznych miestach Bratislavy zaznie hudba svetových hudobníkov z dvanástich krajín sveta. V bohatom programe sa predstaví funková balkánska dychovka, indická farebná hudobno-tanečná šou, ethno jazz so špičkovým gitaristom, virtuózny marocký hráč na lutnu, balkánske piesne sprevádzané body percussion, orientálne rytmy zo severu Afriky, maďarské či neapolské piesne. Tento hudobný ohňostroj si budú môcť užiť návštevníci deviateho ročníka World Music Festivalu Bratislava, ktorý sa odohrá 15. – 18. augusta 2024.


Čo odporúča umelecká riaditeľka World Music Festivalu Bratislava, Jarmila Vlčková sa dočítate v rozhovore.

Čím sa vyznačuje dramaturgia festivalu?

„Pri tvorbe dramaturgie nášho festivalu som sa nechcela limitovať pojmom world music, pretože pre mňa je to všetko, čo vychádza nejakým spôsobom z tradičnej hudby a je jedno, z ktorej časti sveta a či sú to presahy z ľudovej hudby do jazzu, klasickej hudby, elektroniky alebo zaujímavé využitie tradičných nástrojov. Na world music sa mi páči, že je tu takmer všetko možné. Čo je pre nás zásadné – je kvalita. Aby sme však rozmanitosť world music lepšie priblížili, rozhodli sme sa tento rok koncerty rozčleniť a označiť napr. World music je ethonajzz, world music je Global Dance party, folklór v spojení s klasikou a podobne. Pomôže to divákom lepšie sa zorientovať a vybrať si presne to, čo im vyhovuje. Verím, že si každý bude vedieť nájsť to svoje.“

World Music Festival sa začína na Hviezdoslavovom námestí 15. augusta, kde vystúpi Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky.

„Projekt Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky milujú folkloristi aj tí „ostatní“, bežní poslucháči, ich spôsob spracovania piesní je postavený na znalostiach ľudovej hudby a zároveň je moderný, v štýle drum&bass. Ich koncerty sú tanečné a verím, že to bude dobrý úvod k festivalu.“


Bude viac koncertov v štýle drum&bass, a elektroniky?

„Pripravujeme sériu ďalších dvoch koncertov, kde sa spája tradičná hudba s elektronikou v rámci GLOBAL DANCE PARTY, určené viac mladým divákom. Odporúčam projekt Killabeatmaker, za názvom sa skrýva DJ a producent pochádzajúci z kolumbijského Medellínu. Jeho tvorba je fúziou africko-kolumbijských rytmov s globálnou klubovou hudobnou scénou. Počas setov predvádza aj svoje beatboxové, rapové a spevácke schopnosti. Ako producent má na konte nomináciu na Latin Grammy za prácu na albume Dontetto: Dontetto z r. 2014. Na pódiu sa k nemu pridajú speváčka Guadalupe, ktorá ovláda bicie, píšťalu gaitu a perkusionista Julian Ramirez.“

Tá druhá párty bude v sobotu večer v Kácečku?

„Presne tak, aj toto bude akcia, na ktorú sa aj ja osobne veľmi teším. Projekt Frigya to sú intenzívne, perkusívne tanečné rytmy spojené elektronikou, samplami tradičných nástrojov a spevu, ktoré vás okamžite prenesú na psychedelickú verziu severnej Afriky (smiech). Som rada, že naše pozvanie prijal Imed Alibi a producent Khalil Epi z Tuniska. Pre mňa je Imed Alibi legenda, zároveň nesmierne milý a príjemný človek. V tomto projekte zúročil hlboké znalosti hudby a rytmov z Tuniska, napr. autentických tranzových rituálnych obradov stambeli (černošská hudba otrokov privezených do Tuniska z Nigérie, Čadu) a banga (islamského súfijského charakteru) z juhozápadu Tuniska. Toto je región, kde sa stretávajú kultúry Berberov, moslimských Arabov a bývalých zotročených čiernych Afričanov. Spolu s hudbou mezwed, mali povesť zakázanej hudby. Ich vystúpenie to bude rytmická smršť, v štýle belly dance a exotických rytmov a tie sa na Slovensku naživo často nevidia. Rozhodne si nenechajte ujsť ich koncert.“


Aké ďalšie žánre bude možné počuť?

„V programe označenie WORLD MUSIC JE FAREBNÝ SVET HUDBY prinesie absolútne top kapely. Džambo Aguševi Orchestra je momentálne jedna z najlepších dychoviek so skvelými hudobníkmi, bude to tanečná funky show na balkánsky spôsob. Kapela výborne komunikuje s publikom, koncerty sú zážitkom. Prídu aj svetoví ambasádori indickej hudby DHOAD Gypsies from Rajasthan so siedmimi hudobníkov a štyrmi tanečnicami. Aj bez fakírov to bude zaručene veľký zážitok, predstavia nám ako to vyzeralo na dvore maharádžov v Džajpúre. V súčasnosti koncertujú po celom svete, na konte majú viac ako 100 krajín, ale hrali napr. aj na súkromnej narodeninovej párty Micka Jaggera z Rolling Stones, ktorý si ich špeciálne vyyžiadal. Ak sa páčili jemu, verím, že sa budú páčiť aj našim divákom. Milánosz z Prahy sa zameriava na hudbu východnej Európy. Jeho vznik inicioval ukrajinský etnomuzikológ a spevák Jurij Pastušenko a väčšina ich repertoáru sú ukrajinské ľudové piesne. Čo si poslucháč odnesie je krásne prelínanie mužských a ženských hlasov, jedinečná východoslovanská melodika. Milánosz používa techniku tzv. bieleho spevu. Je to ľudový, etnický spev, je jasný a slobodný, ale tiež jemný a ľahký. Podotýkam, že tieto skvelé koncerty budú zdarma na Hviezdoslavovom námestí v piatok 15. augusta. Ceny vstupeniek aj na jednotlivé koncerty sú naozaj veľmi nízke. Nie je to však preto, že by intepreti boli málo známi, naopak chceme, aby si ich mohlo prísť pozrieť, čo najviac divákov.“


V piatok 16. augusta bude festival jazzový?

„Áno, pretože WORLD MUSIC JE AJ ETHNO JAZZ. Prvá sa predstaví talentovaná Mária Reháková, ktorá študovala jazzovú flautu v Londýne. Skladby inšpirované slovenskými ľudovými piesňami odohrá spolu s londýnskymi hudobníkmi. Stromoradie je nový projekt skladateľa a vynikajúceho huslistu Stana Palúcha. Spomenúť treba skvelú speváčku Simonu Hulejovú, cimbalistu Marcela Comendanta a kontrabasistu Petra Kormana, ktorí spolu s ním tvoria skupinu Stromoradie. Nguyên Lê Trio bude jeden z vrcholov festivalu. Skladateľ a gitarista Nguyên Lê je vietnamského pôvodu, narodil sa vo Francúzsku a vo svojej hudbe prepája rôzne etnické vplyvy s jazzom. Lê sa vždy považoval za staviteľa mostov medzi žánrami, štýlmi a kontinentmi. Som zosobnená fúzia kultúr vraví o sebe. Tak je tomu aj na albume Silk and Sand, kde ho sprevádza výborný kanadský kontrabasista Chris Jennings a marocký perkusionista Rhani Krjia, ktorý okrem severoafrických ovláda andalúzske, arabské, africké aj latinskoamerické rytmy. Dodám, že je vyhľadávaným spoluhráčom, ktorý sa objavil po boku legiend ako Sting, Dominic Miller, Herbie Hancock, Al Di Meola, Annie Lenox, Prince ale napríklad aj Placido Domingo.“


Čo sa ukrýva od názvom WORLD MUSIC JE PRE VŠETKÝCH?

„Veríme, že príjemne strávená sobota pre celé rodiny aj širšie obecenstvo v zrekonštruovaných priestoroch Letnej čitárne U červeného raka. Na pódiu sa tu prestriedajú hudobníci, niektorí z nich zapoja do workshopov, každého, kto bude mať chuť naučiť sa rómske piesne, alebo si vyskúšať body percussion. Okrem toho na „Busking stage“ vystúpia Milánosz, Ildikó Kali, Júlia Kozáková, Zuzana Homolová a Miloš Železňák, Sila a skupina Jamadan.“

Sobotný večerný program sa bude odohrávať v priestoroch Kácéčka na Kamennom námestí a bude prehliadkou európskych zoskupení.

„Podujatie sa nazýva WORLD MUSIC JE EUROPE TALENT SHOWCASE. Predstavíme menej známe skupiny, u ktorých vidíme veľký potenciál. Vyberáme ich tak, aby koncerty boli zaujímavé a rôznorodé. Vystúpi srbské duo Alice in Wonderband, tí spev balkánskych piesní povýšili na hudobno tanečný zážitok, pretože spev sprevádzajú bubnovaním na vlastné telo, čo prechádza miestami do náročných choreografií. Ako prekvapenie sa pripravuje aj ich spoločné vystúpenie s vokálnou skupinou Milánosz. Po nich vystúpi trio z Neapola Suonno d´Ajere, ktorí svojej hudby pridávajú iné prvky- swing, calypso a blues. Stále si však zachovávajú neapolský ráz: tak trochu ľudová pieseň, šansón, kabaret, pátos aj humor. To všetko je v ich podaní veľmi príťažlivé. Stačí im k tomu hlas charizmatickej speváčky Irene Scapato, hráč na mandolínu a hráč na gitaru. Trojkoncert talentov ukončí maďarská skupina Ötödik Évszak. Hudba tejto skupiny je spracovaním ľudových piesní a robia to veľmi dobre. Veď jedným z členov skupiny je Sándor Csoóri, ktorý založil aj známu skupinu Buda Folk Band. Diváci sa môžu tešiť na naozaj pekný koncert, zaujímavý vokálny prejav speváčky, vynikajúcich hudobníkov a veľmi príjemnú hudbu.


Posledný deň festivalu sa ponesie v duchu WORLD MUSIC JE FOLKLÓR AJ KLASIKA.

„Bude to slávnostné ukončenie festivalu pre náročnejšieho poslucháča. V Moyzesovej sieni uvedieme Obrázky zo Slovenska Jána Kružliaka mladšieho. Účinkujú v ňom j klasické sláčikové kvarteto Spectrum Quartett rozšírené o viac nástrojov a skupina ľudovej hudby Nogaband spolu so ženskou speváckou skupinou Ulijanky. Ako sólistka vystúpi speváčka Simona Hulejová. Poslucháčom predstavia diela autorov klasickej hudby, ktorí sa inšpirovali slovenskými ľudovými piesňami. V autentickej podobe tieto piesne zaznejú v podaní Nogabandu. Bude to zážitok je vidieť všetkých hudobníkov, speváčky a tento dialóg naprieč žánrami, aj v čase. Rozhodne odporúčam folkoristom aj priaznivcom klasickej hudby. Veľkú hudobnú lahôdku sľubuje Driss el Maloumi trio, ktoré prinesie na bratislavský festival tradičnú marockú hudbu. Driss el Maloumi je momentálne považovaný za jedného z najväčších virtuózov na arabskú lutnu oud. Predstavia album Aswat, ktorý vysoko bodoval vo všetkých rebríčkoch world music. Jeho živá verzia v Bratislave bude obohatená o sláčikovú sekciu vďaka domácemu zoskupeniu Spectrum Quartett. Ich spoločné vystúpenie je špeciálne, uskutoční sa len na našom festivale. Bude to jedinečný zážitok a určite výborná bodka za festivalom.“

Vladimír „Potkan“ Potančok a NMR Viac na: https://www.worldmusicfestival.sk/program/


Vstupenky na platené koncerty v rámci World Music Festivalu Bratislava sa dajú kúpiť na mieste aj v sieti predpredaj.sk.

Hlavnými partnermi festivalu sú Fond na podporu umenia, ktorý podporil festival z verejných zdrojov, projekt Kreatívnej Európy Sounds Europe, Nadácia mesta Bratislavy, Mestská časť Bratislava-Staré mesto a Stredoeurópska Nadácia. Spoluorganizátormi sú Katedra muzikológie FiF UK, bratislavská Mestská knižnica, BKIS, Teatro Colorato, klub Kácečko a Pink Whale.