Kórejsko-americká producentka Yaeji skúma na debutovom albume svoj pôvod. Jeho bojovne znejúci názov „With a Hammer“ je prekvapujúcim pomenovaním pre kolekciu prevažne zasnených elektronických skladieb.
Yaeji si dala za úlohu zničiť všetky obmedzenia. Kladivom v ruke sa zameriava na ázijské a americké stereotypy, pričom vo svojich piesňach spomína rodinné príbehy a strieda kórejčinu s angličtinou. Dve skôr vydané skladby „For Granted“ a „Done (Let’s Get It)“ posunuli jej tvorbu viac do oblasti popu. Trinásť pesničkový album je ale nahnevaným dielom mapujúcim emocionálny vývoj speváčky.
‚Uvedomila som si, že KEĎ ŤA CHCEM milovať, musím najprv viac milovať samu seba‘ … Yaeji.
Kladivo symbolizuje pocit, o ktorom Yaeji skôr netušila, že ho môže cítiť: Hnev. Aby tento zvláštny pocit preskúmala, vydala sa do takzvanej miestnosti hnevu, v ktorej sa hrá so všetkými svojimi negatívnymi pocitmi a ničí veci – napríklad kladivom. Hnev ako téma albumu pre ňu znamená všeobecnú otvorenosť k hraniu sa s vlastnými pocitmi.
Späť do Kórey
Inšpirácie svojho albumu Yaeji hľadala v krajine svojich predkov. V Kórei sa po istom čase strávenom s mamou a otcom pretransformovala späť do svojho tínedžerského ja, čo bol impulz, ktorý jej pomohol spracovať toto obdobie v piesňach. Yaeji čiastočne vychovával jej starý otec, ktorého zvečnila v skladbe „Done (Let’s Get It)“.
Táto rytmická skladba rozpráva príbeh o láske i bolesti, ktorú jej dedko odovzdal a tiež o tom, ako prerušiť kruh bolesti. Vo videoklipe je možné vidieť obe postavy v kostýmoch pripomínajúcich zajaca a psa.
Komiksy manga
Na albume „With a Hammer“ si Yaeji vytvorila svoj vlastný svet. Sprevádza ho manga, ktorá rozpráva magický príbeh kladiva. Tento prístup nie je náhodný: Yaeji je vyštudovaná konceptuálna umelkyňa a grafická dizajnérka. Po ukončení štúdia na Carnegie Mellon University v Pittsburghu v roku 2015 sa stala dídžejkou a producentkou, inšpirovala sa houseovou hudbou 90. rokov a neskôr začala komponovať vlastné skladby. Po dvoch EP z roku 2017 a mixtape z roku 2020 jej teraz konečne vyšiel debutový album.
Zvuky videohier a melanchólia
Nový album charakterizujú zvuky z videohier, lo-fi synťáky z obdobia post punku a elektronické sample vytvorené s tímom speváčkiných priateľov. Yaeji svojim krehkým hlasom opisuje zážitky vo svete medzi Kóreou a New Yorkom. A aj keď nerozumiete kórejskej časti textov, piesne ako „Ready Or Not“ alebo „Be Alone in This“ v sebe nesú pocit melanchólie. Je to osobitý svet, v ktorom sa hudba stala prostriedkom komunikácie.
NMR (foto: press Yaeji)