YOUSSOU NDOUR SA NA NOVOM ALBUME VRACIA KU KOREŇOM

Youssou Ndour - Mbalax (Universal Music Africa, 2021)

Youssou Ndour spolu s kapelou Le Super Étoile de Dakar dokáže odohrať nezabudnuteľné koncerty plné energie. Minulý rok sme ho mali šancu naživo zažiť u našich západných susedov, čo prekazila pandémia. Koncertnú prestávku využil spevák na dokončenie albumu „Mbalax“, v ktorého nahrávkach sa vracia ku koreňom.

„Dejiny modernej africkej hudby stoja a padajú na tomto spevákovi. To on – snáď najviac zo všetkých umelcov – k nej pritiahol pozornosť západných poslucháčov. Zbúral veľa pretrvávajúcich predsudkov a ukázal neobmedzené možnosti,“ povedali minulý rok organizátori zrušeného koncertu na festivale Colours Of Ostrava.

Youssou Ndour v podstate vynašiel novodobý mestský hudobný štýl mbalax, zložil viac ako päťsto skladieb, nahral niekoľko prelomových albumov, získal cenu Grammy a veľa ďalších. Je považovaný za neoficiálneho ambasádora čierneho kontinentu a pre svetových politikov je kľúčovou osobnosťou súčasnej Afriky.

Mbalax

Mbalax v Senegale symbolizuje populárnu hudbu, ktorá sa prihovára aj k zvyšku sveta. Všetko, čo tento album symbolizuje (nástroje, zvuky, texty i obal) ilustruje kariéru, ktorá rástla s hudobníkovými skúsenosťami. Dôležitým nástrojom na albume je bubon tama. Je to malý nástroj, ktorý symbolizuje niečo ako druhý hlas. Tento bubon sa prihovára, reaguje na hudbu a tiež zvádza k veľmi zmyselnému tancu. Symboly spojené s mbalaxom sú spevákov hlas a najmä ten druhý hlas – hovoriaci bubon. Texty piesní na novom albume sú vo francúzštine a i v angličtine. Pri takejto hudbe je ale veľmi dôležitý jej zdroj.

Youssou Ndour o názve albumu hovorí:

„Jeden z prvých poslucháčov albumu mi povedal, že by sa mohol volať aj Slovo, pretože je v ňom veľa posolstiev. V jednotlivých piesňach hovorím o spoločnosti, o veciach, ktoré mám rád, o veciach, ktoré sa mi nepáčia, o veciach, ktoré milujem… Veľa z nich úzko súvisí s ľuďmi. Na albume sa nachádzajú aj skladby, ktoré existujú už štyri roky. Dokončovali sme ich počas pandémie takmer dva roky. Keďže album vznikol v Dakare, chcel som mu dať názov, ktorý s týmto miestom súvisí.

Návrat ku koreňom

Youssou Ndour sa nikdy neodvrátil od svojich koreňov. Vždy žil v Senegale (prevažne v Dakare) a popritom veľa cestoval. Na cestách spoznal ľudí i inú hudbu, ale vždy sa vrátil do domov. Podľa neho je dôležité prostredie, v ktorom žijeme. A vždy, keď pociťuje aj iné inšpirácie, musí do svojej hudby pridať senegalské ingrediencie.

Senegal je krajina, v ktorej prevažuje 95% moslimov. Žijú v nej aj kresťania

Ľudia sa tam držia tradícií, čo sa odráža v hudbe. Je to ich presvedčenie a zároveň ich vlastná cesta smerom k modernému svetu, čo je na tomto albume zdôraznené.

Album sa začína skladbou s názvom „Gagganti ko“, ktorej názov znamená, že keď sa niečo pokazí, treba to opraviť. Je to ľúbostný príbeh o dvojici v ťažkých chvíľach a jej vzťahu v mimoriadnych časoch. Podobne ako ďalšie piesne tohto albumu je tento príbeh pretkaný láskou a nádejou.

Róbert Gregor (foto: press Youssou Ndour)