44/2014
ZAZ – PARIS (WARNER MUSIC / 2014)
Úspech francúzskej speváčky Zaz (Isabelle Geffroy) je pre mňa záhadou. Francúzi majú totiž v rezerve ešte ďalšie podobné speváčky.
Niektoré sú zaujímavé aj ako skladateľky. Napríklad práve teraz má dobrý album Coralie Clément. No svetoznáme sa stalo meno Zaz, u nás možno trošku i zásluhou koncertov na festivale Colours Of Ostrava. Bez pochýb koncertov výborných. Zaz nemôžem uprieť zaujímavý hlas, presvedčivý spevácky prejav. Jej nový, tretí album s názvom Paris, má značnú propagáciu. Obsahuje aj starý evergreen Les Champs-Élysées, ktorý v októbri roku 1969 nahral spevák Joe Dassin, prezývaný francúzsky Američan. No nebola to jeho skladba. Prevzal ju od anglickej psychedelickej pop skupiny Jason Crest. Tá sa s ňou pod názvom Waterloo Road márne pokúšala dobiť hitparády a rozpadla sa. V podaní Joe Dassina sa stala obrovským hitom.
Z toho vyplývajú dve skutočnosti. Prvou je skutočnosť, že dobrá skladba nemusí mať úspech v pôvodnej verzii, no v inej ho mať môže. Druhou skutočnosťou je fakt, že Zaz si túto skladbu nevybrala náhodou. Štýl jej spevu i skladieb je síce francúzsky, no zároveň angloamerický. Počuť v ňom jazz. Nie súčasný, ale starý, ktorý Francúzi hrali dávnou pred érou The Beatles. Napríklad „Paris sera toujours Paris“, úvodnú skladbu albumu Paris, naspieval už v roku 1939 miláčik žien – Maurice Chevalier. Tá je evidentne v novej verzii Zaz inšpirovaná gypsy swingom. Album Paris vzdáva hold Parížu trinástimi piesňami o tomto meste. Produkoval ho Quincy Jones (Michael Jackson – Thriller), ktorý je zárukou aranžmánov na vysokej úrovni. Obzvlášť jazzových. Možno i preto Zaz v niektorých piesňach sprevádza jazzový big band.
Pieseň „J’aime Paris Au Mois De Mai“ s ňou spieva legendárny šansoniér Charles Aznavour.Pokladám za pozitívne, že sa u nás stáva populárna francúzska speváčka. Aspoň na chvíľu počuť aj francúzštinu, nie stále len angličtinu. Jazyk má totiž tiež svoju melodiku, svoje typické znenie. Nič proti krásnej angličtine, ale zmena je potrebná. Samozrejme, ešte lepšie by bolo, keby u nás zneli častejšie aj iné jazyky. Hudba ich môže ľuďom priblížiť v najkrajšej podobe. Veď v poslednom čase vídavam, že pribúda ľudí, ktorí nerozoznajú taliančinu od španielčiny, slovinčinu od bulharčiny. A to má súvislosti aj s rozoznávaním kultúr. Bratislavský koncert Zaz 28.11. 2014 v AEGON aréne aspoň na jednom mieste a na jeden večer spestrí zahraničné hudobné menu v našej krajine.
Miroslav Potoček (foto: press)