Tradícia v novom šate. Také sú piesne Zuzany Mojžišovej, ktoré po pätnástich rokoch nahrala na nový album s názvom Puščaňa.
Na novom albume spolupracovala Zuzana s hudobníkmi ako Oskar Rózsa (basová gitara), Andrej Šeban (gitara), Martin Valihora (bicie), Stano Palúch (husle) a „pištec“ Rasťo Andris. Priekopníčka world music na Slovensku a držiteľka prestížnych ocenení Aurel pokrstí nový album už 14.12. 2019 v bratislavskom klube MMC v Bratislave. Pri tejto príležitosti vznikol nasledujúci rozhovor.
Nový album vychádza po pätnástich rokoch od vydania tvojho prvého bezmenného albumu. Čo zapríčinilo takú dlhú prestávku?
Počas dlhej prestávky vznikli dva ďalšie zatiaľ moje najlepšie opusy. Syn Martin a dcéra Katka, takže im venovať čas a lásku je najzmysluplnejšia vec v živote.
Ak by si mala porovnať svoje začiatky so skupinou Jej družina, čo sa zmenilo?
Skupina Jej družina existovala veľmi krátko, ale zato intenzívne. V podstate sme boli priekopníkmi žánru world music na Slovensku. Môj pohľad na hudobné spracovanie ľudových piesní sa však počas rokov vyvíjal, ako sa vyvíja život človeka. Som bezprostredne zvedavá a je pre mňa prirodzené skúšať a hľadať nové formy, možnosti narábania s materiálom a spolupracovať stále s novými inšpiratívnymi hudobníkmi. Nájsť hudobníkov, ktorí cítia rovnakú zodpovednosť voči spracovaniu ľudovej témy a zároveň sa dokážu naladiť na tú istú emocionálnu rovinu v hudobnom vnímaní, nie je jednoduché. Som šťastná a vďačná za tento dar, za výnimočných muzikantov v projekte Puščaňa.
Nachádzajú sa na tvojom novom albume aj autorské skladby, alebo ide výlučne o nové verzie ľudových piesní?
Sú to všetko ľudové piesne spracované súčasným hudobným jazykom do novej podoby.
Odkiaľ si čerpala inšpiráciu pri výbere jednotlivých piesní?
Zborníky, zbierky, nahrávky ľudových piesní boli mojím zdrojom pre výber konkrétnych piesní. Je to pomerne zdĺhavá činnosť, pri ktorej človek hľadá ihlu v kope sena. Ale vždy nájdem pieseň, ktorá ma tak očarí a zaujme, že ma inšpiruje k spracovaniu a ďalšej tvorbe.
Na nahrávaní albumu sa podieľali špičkoví domáci hudobníci. Mali ste spoločnú ideu, ako podať tie skladby, alebo koncept vznikal až pri skúškach?
Základné aranžmá som tvorila za klavírom, nahrávku som poslala muzikantom a potom už prebiehal proces tvorby na skúške, vo vzájomnej interakcii skvelých hudobníkov. Spoločnú ideu cítiť v každej skladbe, ktorá je akoby hudobným príbehom s kódom tradícií nášho etnika, avšak príbehom prebiehajúcim v súčasnosti.
Róbert Gregor (foto: Marta Földešová)
Vypočujte si pieseň Žitečko z albumu Puščaňa: